Deweloper domaga się od gminy gigantycznego odszkodowania

Deweloper domaga się od gminy gigantycznego odszkodowania
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

Prawnicy reprezentujący dewelopera planującego budowę farmy wiatrowej w jednej z gmin w województwie {więcej}wielkopolskim skierowali do niej wezwanie do zapłaty na kwotę 182 mln zł. 

Farmę wiatrową w wielkopolskiej gminie Krzywiń zamierza budować Finadvice Polska Sp. z o.o. Po tym jak w ubiegłym roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwiał budowę na terenie gminy Krzywiń farmy wiatrowej, radni z Krzywinia odrzucili możliwość uchwalenia kolejnego planu. Tym samym budowa farmy wiatrowej została zablokowana. Wówczas spółka Finadvice Polska zaczęła ubiegać się o odszkodowanie wyceniając straty z tytułu zablokowania budow farmy wiatrowej na 182 mln. Na kwotę tą składają się koszty przygotowania inwestycji w wysokości 3,2 mln zł oraz korzyści utracone z powodu nieuruchomienia farmy wiatrowej – liczone w perspektywie do roku 2039 i wynoszące według Finadvice Polska 179 mln zł. Dla porównania, roczny budżet gminy Krzywiń to około 27 mln zł. 

REKLAMA

Jak informuje „Gazeta Kościańska”, po wznowieniu rozmów w kwestii lokalizacji farmy wiatrowej między gminą a inwestorem, burmistrz Krzywinia postanowił spytać o zdanie  mieszkańców miejscowści, w pobliżu których miałyby stanąć elektrownie wiatrowe. Mieszkańcy miejscowści Bielewo, Żelazno i Wieszkowo w większości sprzeciwili się inwestycji. Ostateczna decyzja na temat wznowienia procedury zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i umożliwienia realiazcji inwestycji jest jednak w rękach władz gminy Krzywiń.

REKLAMA

Firma Finadvice Polska na terenie gminy Krzywiń chce wybudować 13 elektrowni wiatrowych. 

gramwzielone.pl