Hiszpanie uruchomili farmę wiatrową w lubuskim

Hiszpanie uruchomili farmę wiatrową w lubuskim
Avia Veneficia, flickr cc-by-2.0

Deweloper z Półwyspu Iberyjskiego uruchomił swoją pierwszą farmę wiatrową w Polsce. {więcej}

Polska spółka hiszpańskiego koncernu Acciona – Acciona Energy Poland – oficjalnie rozpoczęła eksploatację farmy wiatrowej Golice zlokalizowanej w województwie lubuskim. 

Farma wiatrowa Golice składa się z 19 elektorwni wiatrowych, każda o mocy 2 MW, wyprodukowanych przez Accionę. W sumie budowa farmy wiatrowej o mocy 38 MW kosztowała 223 mln zł, z czego część środków inwestor pozyskał z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. 

REKLAMA
REKLAMA

Acciona jest w trakcie realizacji kolejnej farmy wiatrowej w Polsce. Park wiatrowy koło Gostynia będzie się składać z 11 3-megawatowych turbin AW-3000/116.

– Polska jest jednym z krajów, w których pragniemy zrealizować nowe inwestycje stanowiące część jasnej strategii spółki, mającej wzmocnić jej zaangażowanie na arenie międzynarodowej. Jesteśmy pewni, że nowa ustawa przygotowywana przez polski rząd wzmocni już obecne pozytywne dążenie do osiągnięcia miksu energetycznego, który uwalnia mniej dwutlenku węgla. Oczekujemy, że nowe prawo wprowadzi stabilność regulacyjną, potrzebną dla realizacji naszych inwestycji – Polska Agencja Prasowa cytuje Carmen Becerril, która pełni funkcję prezesa Acciona Energia. 

Acciona prowadzi działalność w branży energetyki wiatrowej w 13 krajach, w których eksploatuje w sumie 225 farm wiatrowych o łącznej mocy 6,92 GW. Firma działa także w branży energetyki biomasowej, wodnej i słonecznej. 
gr