Niemcy przejmują projekty wiatrowe w Rumunii

Niemcy przejmują projekty wiatrowe w Rumunii
Nordex press

{więcej}Niemiecki potentat energetyczny STEAG przejął projekt farmy wiatrowej w Rumunii o łącznym potencjale 108 MW. 

Koncern energetyczny z Essen kupił projekt farmy wiatrowej Crucea zklokalizowany nad Morzem Czarnym od miejscowego dewelopera Monsson Group. Farma wiatrowa, której uruchomienie przewiduje się na koniec przyszłego roku, będzie się składać z 36 elektrowni wiatrowych Vestas, każda o mocy 3 MW. Według Monsson, zakup projektu i budowa elektrowni wiatrowych ma kosztować Niemców około 200 mln euro. 

REKLAMA

Potencjał elektrowni STEAG na całym świecie to około 9,4 GW, natomiast rumuński deweloper Monsson w portfolio projektów rozwijanych na terenie Ruumunii posiada inwestycje o docelowej mocy w sumie 2,4 GW, z czego 850 MW zostało już sprzedanych. 

REKLAMA

Projekty w Rumunii kupuje także GWP Germanwindpower GmbH. Niemiecka spółka kupiła gotowy do budowy projekt farmy wiatrowej koło Bukaresztu o mocy 70 MW, a także projekty farm wiatrowych znajdujących się we wstępnym stadium przygotowań o łącznej mocy 370 MW. 

Rumunia po zaktualizowaniu systemu zielonych certyfikatów stała się jednym z bardziej atrakcyjnych krajów w Europie dla deweloperów i operatorów farm wiatrowych. Na koniec 2011 roku działało tam 982 MW farm wiatrowych, z czego w ubiegłym roku zaintalowanych zostało aż 520 MW, a w roku 2010 – 448 MW. 
gramwzielone.pl