Śledztwo w sprawie farmy wiatrowej na Opolszczyźnie umorzone

Śledztwo w sprawie farmy wiatrowej na Opolszczyźnie umorzone
Kenneth Hynek, flickr cc-by-2.0

Prokuratura w Brzegu umorzyła śledztwo w sprawie domniemanego {więcej}wprowadzenia w błąd lokalnych władz samorządowych przez inwestora zamierzającego wybudować farmę wiatrową na terenie gmin Olszanka i Skarbimierz. 

Sprawę projektu farmy wiatrowej do brzeskiej prokuratury zgłosiło Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opolskiej, którego zdaniem inwestor poświadczył nieprawdę w procesie zdobywania pozwoleń na realizację projektu i wprowadził w błąd władze centralne i samorządowe. 

REKLAMA

– Trzecim wątkiem do wyjaśnienia z zawiadomienia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opolskiej było przedłożenie przez inwestora opinii, w której stwierdzono, że przeprowadzono konsultacje społeczne. Z uwagi na przepis art. 271 Kodeksu Karnego nie stwierdziliśmy, żeby opinia podlegała ochronie tego przepisu. A zatem konsekwentnie umorzyliśmy postępowanie z uwagi na brak znamion czynu zabronionego – Radio Opole cytuje prokuratora rejonowego. 

REKLAMA

Wcześniej skargę w sprawie złamania przepisów podczas uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla gminy Olszanka, co jest niezbędne do budowy farmy wiatrowej, odrzucił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Wcześniej opolski WSA uchylił też decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które unieważniło decyzję środowiskową wydaną dla projektu farmy wiatrowej. 

Czytaj więcej o konflikcie dotyczącym budowy farmy wiatrowej w gminie Olszanka na Gramwzielone.pl w artykule: Projekt farmy wiatrowej w prokuraturze.
gr