UniCredit chce zarobić na sprzedaży farmy wiatrowej miliard euro

UniCredit chce zarobić na sprzedaży farmy wiatrowej miliard euro
Farma wiatrowa Bard Offshore 1. Fot. Bard

Włoski bank potwierdza plany sprzedaży jednej z najstarszych morskich farm wiatrowych, której jest 100-procentowym właścicielem.

UniCredit SpA wystawia na sprzedaż 100 proc. udziałów w spółce Ocean Breeze Energy GmbH, która jest właścicielem działającej u wybrzeży Niemiec farmy wiatrowej Bard Offshore 1.

Bloomerg podaje, powołując się na osoby związane z tą sprawą, że wartość takiej transakcji może wynieść ponad 1 mld euro.

REKLAMA

Projekt Bard Offshore 1 składa się z 80 elektrowni wiatrowych, model Bard, każda o mocy 5 MW. Farma wiatrowa zajmuje powierzchnię 60 km2 i jest zlokalizowana 90 km od znajdującej się na Morzu Północnym wyspy Borkum. Elektrownie wiatrowe umieszczono na głębokości 40 metrów. 

REKLAMA

Pierwsze morskie wiatraki w ramach projektu Bard Offshore 1 uruchomiono już w listopadzie 2010 r., ale całość oddano do użytku z istotnym opóźnieniem dopiero w 2013 r. Jak zaznacza Bloomberg, w tym czasie UniCredit wykonał związane z tym projektem odpisy wartości w wysokości 240 mln euro.

Na realizację projektu Bard Offshore 1 UniCredit otrzymał wsparcie z Unii Europejskiej w wysokości 53 mln euro. Finansowanie dla projektu zapewnił natomiast należący do włoskiej grupy bank HypoVereinsbank. Inwestycja kosztowała, według Bloomberg New Energy Finance, około 1,2 mld euro.

BNEF podaje, że właściciel farmy wiatrowej Bard Offshore 1 jeszcze przez 16 lat może sprzedawać energię po zagwarantowanej cenie na podstawie umowy zawartej z niemieckimi władzami.

W ubiegłym roku farma wiatrowa Bard Offshore 1 wyprodukowała 0,92 TWh energii elektrycznej, osiągając przeciętny współczynnik wykorzystania mocy rzędu 35,8 proc.

red. gramwzielone.pl