"Przyszłość polskich stoczni w usługach dla offshore"

"Przyszłość polskich stoczni w usługach dla offshore"
Dong Energy press

Zdaniem prezesa ARP, Wojciecha Dąbrowskiego, {więcej}dynamicznie rozwijający się sektor morskiej energetyki wiatrowej stwarza ogromną szansę dla przemysłu stoczniowego w Polsce. 

Jak informował podczas spotkania sejmowej komisji skarbu prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, rozwój morskiej energetyki wiatrowej, który skupi się głównie w obszarach Morza Północnego i Bałtyckiego, stworzy w najbliższych latach zapotrzebowanie na pracę dla około 150 tys. osób, a rynek offshore będzie warty około 2 mld euro rocznie. 

REKLAMA

Agencja Rozwoju Przemysłu już od dłuższego czasu aktywnie angażuje się w negocjacje związane z przyciąganiem inwestorów z branży offshore do polskich stoczni, a na ten cel wydała jak do tej pory już 250 mln zł. 

REKLAMA

ARP uczestniczyła m.in. w ściągnięciu do Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” niemieckiej firmy Bilfinger Berger, która w produkcję fundamentów do morskich elektrowni wiatrowych zainwestuje około 50-70 mln euro, dzięki czemu pracę znajdzie 400 osób. 

Cytowany przez Polską Agencję Prasową Wojciech Dąbrowski poinformował też, że ARP rozmawia obecnie z kolejnym inwestorem w sprawie inwestycji w polskim przemyśle stoczniowym. – Prowadzone są rozmowy z dużym międzynarodowym inwestorem na temat posadowienia na terenie Gryfii kolejnej fabryki – elementów przyłączy energetycznych dla wież wiatrowych – PAP cytuje Dąbrowskiego. 
gr