Rosjanie wchodzą na europejski rynek energii wiatrowej

Rosjanie wchodzą na europejski rynek energii wiatrowej
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

Łukoil w Bułgarii, Gazprom w Belgii. Rosjanie zaczynają {więcej}angażować się w projekty farm wiatrowych realizowanych w Unii Europejskiej. 

Łukerg Renew – spółka powołana w połowie 2011 roku przez Łukoil w celu inwestowania w energetykę odnawialną – wraz z włoską spółką ERG Group za 52 mln euro przejmą dwie farmy wiatrowe w północno-wschodniej Bułgarii od austriackiego funduszu Raiffeisen Energy & Environment. Łączna moc obu projektów, które funkcjonują od roku 2009, to 40 MW. 

REKLAMA

Inna ze spółek Łukoilu – Łukoil-Ecoenergo – buduje w Bułgarii farmę fotowoltaiczną o mocy 1,25 MW, która będzie zlokalizowana w pobliżu portu w Burgas. Natomiast szefowie Łukerg Renew zapowiadają kolejne inwestycje w energetykę wiatrową i fotowoltaiczną w Bułgarii, Rumunii, na Ukrainie i w Rosji. 

REKLAMA

Inny z europejskich potentatów energetycznych – Gazprom – za sprawą Gazprombanku odkupił ponad 20% udziałów od dewelopera Energie du Porcien w projekcie farmy wiatrowej o mocy 39 MW zlokalizowanej w belgijskich Ardenach. – Zakup udziałów Energie du Porcien można traktować jako nabycie doświadczeń w realizacji „zielonych” projektów w Europie, gdzie ten rynek aktywnie rozwijał się przez ostatnie 20 lat – Wyborcza.biz cytuje Wolfganga Skribota z Gazprombanku. 
gr