Hiszpanie uruchamiają kolejną farmę wiatrową w Polsce

Hiszpanie uruchamiają kolejną farmę wiatrową w Polsce
Iberdrola kończy budowę farmy wiatrowej Bystra o mocy 24 MW. Foto: russians are here, flickr cc-by-2.0

Hiszpańska Iberdrola kończy budowę farmy wiatrowej {więcej}Bystra zlokalizowanej koło Gdańska. 

Farma wiatrowa Bystra (gmina Pruszcz Gdański), zlokalizowana w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 226 Przejazdowo – Pruszcz Gdański, składa się z dwunastu elektrowni wiatrowych dostarczonych przez Gamesę, każda o mocy 2 MW. Energia wyprodukowana na farmie wiatrowej Bystra wystarczy do zaspokojenia zapotrzebowania na energię 20 tysięcy gospodarstw domowych. Budowę infrastrktury drogowej i fundamentów elektrowni zrealizowała firma Mega S.A.

REKLAMA

Realiazcja projektu Iberdroli koło Gdańska nie obyła się bez problemów. Początkowo Starosta Gdański odmówił Iberdroli wydania pozwolenia na budowę. Jednak deweloper odwołał się od decyzji lokalnego starostwa do wojewody, a ten zdecydował o umożliwieniu budowy elektrowni wiatrowych. 

REKLAMA

Po uruchomieniu farmy wiatrowej Bystra całkowita moc elektrowni wiatrowych Iberdroli w Polsce wzrośnie do 184 MW. Oprócz farmy wiatrowej Bystra, Hiszpanie zbudowali w naszym kraju do tej pory cztery farmy wiatrowe – Karścino, Kisielice, Malbork, a także farmę wiatrową Galicja na Podkarpaciu. 
gramwzielone.pl