Gamesa sprzedaje kolejną farmę wiatrową w Polsce

Gamesa sprzedaje kolejną farmę wiatrową w Polsce
sam churchil, flickr cc-by-2.0

Tym razem hiszpański deweloper {więcej}sprzedaje zlokalizowaną na Podlasiu farmę wiatrową Taciewo. Jej nowym właścicielem będzie RWE Renewables Polska. 

Farma wiatrowa Taciewo jest zbudowana z 15 2-megawatowych turbin Gamesa G90. Szacuje się, że rocznie farma wiatrowa Taciewo będzie wytwarzać do 65 tys. MWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu na prąd generowanemu przez ok. 32,5 tys. gospodarstw domowych i redukcji emisji CO2 na poziomie 65 tys. ton. 

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu Hiszpanie sprzedali RWE farmę wiatrową Krzęcin złożoną z elektrowni wiatrowych o mocy 14 MW, a w styczniu 2011 roku doszło do pierwszej transakcji pomiędzy Gamesą i RWE, w ramach której niemiecki koncern stał się właścicielem farmy wiatrowej Piecki o mocy 32 MW. 

REKLAMA

Sprzedaż farmy wiatrowej Taciewo wpisuje się w strategię hiszpańskiego koncernu, który na rynku energii wiatowej buduje i odsprzedaje gotowe farmy wiatrowe. Jak do tej pory Gamesa zainstalowała na całym świecie w sumie ponad 24 GW elektrowni wiatrowych w 35 krajach. Warunki transakcji dotyczących sprzedaży farm wiatrowych zakładają z reguły nadzór techniczny Gamesy nad sprzedawanymi farmami (tzw. O&M – operation and maintanance). 
gramwzielone.pl