Gmina Kalisz Pomorski może zarabiać na farmie wiatrowej nawet 700 tys zł. rocznie

Gmina Kalisz Pomorski może zarabiać na farmie wiatrowej nawet 700 tys zł. rocznie
Philip May, flickr cc-by-2.0

{więcej}W czwartek 23 sierpnia br. odbyły się konsultacje społeczne dot. budowy farmy wiatrowej na terenie sołectwa Dębsko (Gmina Kalisz Pomorski).

REKLAMA

Przedstawiciele inwestora, firmy Contino Delta Sp. z o.o., podczas spotkania sołeckiego zaprezentowali mieszkańcom koncepcję tego projektu. W spotkaniu uczestniczyli m.in. burmistrz Kalisza Pomorskiego – Michał Hypki; Przewodnicząca Rady Miejskiej Kalisza Pomorskiego – Renata Effenberg-Nawrot oraz Wicestarosta Drawski – Andrzej Brzemiński. 
 
W konsultacjach społecznych wzięli udział również Tomasz Węgrzyn, sołtys wsi Łęki Dukielskie (gmina Dukla, powiat krośnieński, woj. podkarpackie) oraz sołtys i mieszkańcy pobliskiej wsi Trzebiatów gdzie od kilku lat działają farmy wiatrowe. Opowiadali oni mieszkańcom Dębska o swoich doświadczeniach związanych z życiem w pobliżu wiatraków oraz o korzyściach, jakie ich gminy czerpią z funkcjonowania parków wiatrowych.
 
Inwestor był reprezentowany w Dębsku przez grupę ekspertów: osobę odpowiedzialną za wszelkie aspekty prawne, eksperta ds. projektowania oraz eksperta ds. środowiska. Obecność pełnego zespołu Contino pozwoliła na udzielenie odpowiedzi na wszystkie  pytania i wątpliwości związane z projektem farmy wiatrowej.
 
Planowana inwestycja wzbudza duże zainteresowanie, zarówno wśród mieszkańców jak i przedstawicieli lokalnych władz. Dyskusja była gorąca i wywołała wiele emocji. Opinie mieszkańców dotyczące budowy farmy są podzielone. Przeciwnicy inwestycji boją się przede wszystkim infradźwięków oraz szumu, który emitują turbiny. Ich obawy rozwiewał Tomasz Węgrzyn, sołtys wsi Łęki Dukielskie: „Od trzech lat w odległości 850 m od mojego domu stoi wiatrak. Nie odczuwam żadnych uciążliwości z nim związanych”.
 
Mieszkańcy boją się również tzw. efektu rzucania lodem przez łopaty turbiny. Uspokajał ich Marcin Nawrocki, Prezes Contino Delta Sp. z o. o.: „Jeśli wiatraki na terenie Dębska staną, będą to najnowocześniejsze maszyny, wyposażone w specjalny system podgrzewania łopat, dzięki któremu zjawisko rzucania lodem nie występuje”.
 
Zwolennicy zwracają uwagę na korzyści jakie z takiej inwestycji odniesie cała Gmina. Wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości mogą wynieść nawet ok. 700 tys. zł rocznie. „Powinniśmy pomyśleć o przyszłości Dębska. Jestem młody, mieszkam tu od niedawna. Chciałbym, aby moje dzieci żyły w nowoczesnej i dobrze funkcjonującej miejscowości” – powiedział jeden z mieszkańców Dębska.
 
„Zależy nam, aby planowana przez nas inwestycja została zaakceptowana przez władze Gminy i lokalną społeczność. Dlatego zorganizowaliśmy kolejne spotkanie z mieszkańcami Dębska. Chcieliśmy poznać ich zdanie na  temat naszego projektu.” – powiedział Grzegorz Nowak, przedstawiciel firmy Contino Delta Sp. z o. o.
 
„Nikt nie ma wątpliwości, że siłownie wiatrowe to kolejny etap postępu. W Polsce cały czas są one nowością, w Europie ludzie mają do nich większe zaufanie. Musimy w Dębsku wypracować kompromis. Radni nie mogą podejmować decyzji sami. Chcą wysłuchać stanowiska przeciwników i zwolenników, ale każde z nich musi mieć swoje rzeczowe uzasadnienie  ” – stwierdził Michał Hypki, Burmistrz Kalisza Pomorskiego.
 
W najbliższym czasie inwestor planuje zorganizować dla chętnych mieszkańców Dębska wycieczkę na farmę wiatrową do Krzyżanowa (woj. łódzkie), aby mogli na własne oczy przekonać się jak wygląda taka inwestycja. „Nieprzypadkowo wybraliśmy akurat ten park wiatrowy. W Krzyżanowie turbiny zlokalizowane są na polach uprawnych. Rolnicy prowadzą na nich gospodarkę rolną bez przeszkód. Chcielibyśmy, aby mieszkańcy Dębska mogli przekonać się, że turbiny nie przeszkadzają w uprawach owoców czy zbóż” – stwierdził Marcin Nawrocki, Prezes Contino Delta Sp. z o.o..
 
„Jesteśmy otwarci na rozmowy i negocjacje. Liczę, że wspólnie uda nam się wypracować taką formę projektu, która będzie satysfakcjonująca dla wszystkich” – dodał Robert Trzaskowski, Dyrektor ds. Rozwoju z Contino.
 
Na spotkaniu zabrakło zaproszonych przedstawicieli Fundacji Instytutu Kajetana Koźmiana, która dba o zrównoważony rozwój wsi.
 
We wrześniu planowane jest spotkanie inwestora z Radą Miejską w Kaliszu Pomorskim. Za kilka tygodni do publicznej wiadomości zostanie wyłożony raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko.
 
Na terenie Gminy Kalisz Pomorski inwestor planuje wybudować elektrownie wiatrową, składającą się z maksymalnie 15 turbin o mocy do 3 MW. Wartość inwestycji to ok. 500 mln zł. 
materiał prasowy

REKLAMA