"Energia wiatrowa może zaspokoić potrzeby energetyczne całego świata"

"Energia wiatrowa może zaspokoić potrzeby energetyczne całego świata"
danishwindindustryassociation, flickr cc-by-2.0

{więcej}Amerykańscy naukowcy przekonują, że wiatru na Ziemi jest wystarczająco wiele, aby zaspokoił on zapotrzebowanie na energię dla całej, globalnej gospodarki. Amerykanie wskazują jednak także na problemy, które uniemożliwiają rozwój energetyki wiatrowej na szerszą skalę. 

– Wiatry wiejące na Ziemi mają wystarczający potencjał, aby pokryć zapotrzebowanie całej planety na energię, przynajmniej w ujęciu technicznym – wynika z dwóch amerykańskich badań. Przeprowadzone badania dotyczyły jedynie warunków fizycznych, a nie finansowych. Inni eksperci uważają, że postawienie wymaganych turbin wiatrowych i stworzenie systemu przesyłania energii wiązałoby się z nadmiernymi kosztami – informuje agencja prasowa AP powołując się na wyniki badań przeprowadzonych przez Carnegie Institution for Science. 

REKLAMA

Według naukowców z amerykańskiego instytutu, odpowiednia ilość elektrowni wiatrowych zainstalowanych na całym świecie może produkować 20 razy więcej energii niż wynosi obecne, globalne zapotrzebowanie. Rozwój energetyki wiatrowej napotyka jednak na szereg problemów, wobec których jej rozwój jest ograniczany. 

REKLAMA

Zdaniem Kena Caldeiry z Carnegie Institution for Science, problemem w rozwoju energetyki wiatrowej nie są dostępne zasoby wiatru, a kwestie finansowe. Opinię Carnegie Institution for Science potwierdza prof. Marc Jacobson z Uniwersytetu Stanforda. Jego zdaniem o nieopłacalności rozwoju farm wiatrowych decyduje relatywnie niska cena gazu ziemnego. Natomiast profesor Henry Lee z Uniwersytetu Harvarda wskazuje na problem niedostatecznego rozwoju sieci przesyłowych, a także na fakt, że turbiny wiatrowe zajmują po prostu zbyt wiele miejsca. 
gramwzielone.pl