Czy powstanie farma wiatrowa koło Nieborowa?

Czy powstanie farma wiatrowa koło Nieborowa?
Nordex press

Firma Enertrag chce wybudować farmę wiatrową w okolicy zachodniopomorskiego Nieborowa. Na jej drodze mogą jednak stanąć {więcej}mieszkańcy sprzeciwiający się inwestycji.

Niemiecka firma chce uruchomić farmę wiatrową nieopodal Nieborowa znajdującego się w pobliżu Jeziora Miedwie i miejscowości Pyrzyce.

Planom budowy elektrowni wiatrowych stanowczo sprzeciwia się lokalna społeczność. Jak informuje Radio Szczecin, mieszkańcy chcą, aby wiatraki były zlokalizowane minimum 5 kilometrów od ich wsi. Tymczasem inwestor przewiduje usytuowanie elektrowni wiatrowych w odległości ok. 500 metrów od zabudowań Nieborowa.

REKLAMA

W ramach protestu przeciwko zbyt bliskiemu, ich zdaniem, ulokowaniu farmy wiatrowej mieszkańcy przygotowali petycję, pod którą podpisało się 200 osób.

REKLAMA

Mieszkańcy wśród argumentów przemawiających za wstrzymaniem planów budowy farmy wiatrowej wymieniają m.in. potencjalne szkody spowodowane wibracjami wiatraków czy fakt, że dzięki inwestycji nie powstaną żadne miejsca pracy.

Mediacji pomiędzy inwestorem a mieszkańcami podjął się burmistrz Pyrzyc, który w Radiu Szczecin zapowiada znalezienie kompromisowego rozwiązania, w tym ustalenia minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od domów mieszkańców Nieborowa.

Enertrag inwestuje w energetykę wiatrową w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii, a także w Polsce. Niemiecka firma specjalizuje się w realizacji wszystkich etapów budowy i zarządzania farmami wiatrowymi.

Niedawno na portalu Gramwzielone.pl pisaliśmu o opinii przedstawiciela Enertrag w Polsce, Christopha Sowy, na temat inwestowania w energetykę wiatrową w Polsce. Więcej w artykule:Inwestowanie w wiatraki w Polsce i w Niemczech.