Morska elektrownia wiatrowa Siemensa o największych na świecie łopatach rozpoczęła działalność

Pierwsze na świecie turbiny bezprzekładniowe o mocy 6 MW i średnicy rotora 154 m rozpoczęły pracę na ternie morskiej elektrowni wiatrowej w Dani. Siemens, jako jedyny na świecie dostawca tego typu rozwiązań testuje nowe urządzenia, które zrewolucjonizują rozwój morskich farm wiatrowych.
 
W dniu 6 października w Østerild (Dania) rozpoczęła działalność morska elektrownia wiatrowa wyposażona w największy na świecie wirnik o średnicy łopat 154 m i mocy 6-MW, który został dostarczony przez Siemens Energy. Każde z trzech śmigieł turbiny ma długość 75 metrów a powierzchnia ich płatów sięga 18 600 metrów kwadratowych i jest porównywalna z powierzchnią dwóch boisk piłkarskich. Dotychczas stosowane turbiny o mocy 3,6 MW miały rozpiętość 58 m. Nowatorskie rozwiązanie, które pozwoliło trzykrotnie wydłużyć średnice rotora, umożliwia zwiększenie mocy turbiny o 65%. Nowa elektrownia morska jest w stanie wyprodukować 25 milionów kilowatogodzin czystej energii elektrycznej, która może zasilić 6000 gospodarstw domowych.
 
Firma Dong Energy zamówiła już w sumie 300 takich bezprzekładniowych turbin wiatrowych o mocy sześciu megawatów i średnicy łopat wirnika 154 metrów. Urządzenia będą dostarczane przez Siemensa w latach 2014 – 2017 i montowane u wybrzeży Wielkiej Brytanii.
 
Początek działania nowej farmy wiatrowej wyposażonej w nowatorskie rozwiązania Siemensa zbiega się z pierwszą w Polsce dwudniową Konferencją i Targami Offshore w Sopocie, organizowanymi przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przy współpracy z Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej. Wydarzenie tej rangi, poświęcone w całości morskiej energetyce wiatrowej nie miało miejsca w historii polskiej energetyki wiatrowej. 
 
Transport łopat o długości 75 metrów i olbrzymiej gondoli to niezwykłe przedsięwzięcie logistyczne. Film pokazujący sposób przewożenia giga-łopat oraz materiał zdjęciowy na ten temat można znaleźć na stronach:
 
http://www.youtube.com/watch?v=k2j5POyaKcA&feature=related

REKLAMA
REKLAMA