Iberdrola sprzeda projekty wiatrowe w Polsce. Dlaczego?

Iberdrola sprzeda projekty wiatrowe w Polsce. Dlaczego?
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

{więcej}Hiszpanie potwierdzili wcześniejsze informacje, zgodnie z którymi mieliby wycofać się z polskiego rynku energetyki wiatrowej. 

O wycofaniu się Iberdroli z Polski mówi się od kliku tygodni. Wcześniejsze doniesienia potwierdził właśnie prezes hiszpańskiego koncernu Ignacio Galan, który zapowiedział sprzedaż aktywów w kilku krajach i skupienie się na swoich kluczowych rynkach. 

W latach 2012-14 Iberdrola chce zainwestować w branży OZE w sumie 2,6 mld €, podczas gdy w okrsie 2009-11 inwestycje Hiszpanów w branży energii odnawialnej wyniosły 1,9 mln €.

REKLAMA
REKLAMA

W najbliższych dwóch latach 1,5 mld € Iberdrola chce przeznaczyć na inwestycje w sektorze lądowej energetyki wiatrowej, kolejny 1 mld € zainwestuje w offshore, a pozostałe środki ulokuje w innych branżach OZE. Rynkami, na których Hiszpanie skupią swoją działalność będą – oprócz Hiszpanii – wybrane kraje Ameryki Południowej i Środkowej, USA oraz Wielka Brytania (offshore). 

Prezes Iberdroli zapowiedział jednocześnie plany sprzedaży swoich projektów wiatrowych na pozostałych rynkach. Hiszpańskie media informowały ostatnio, że Iberdrola rozmawia na temat sprzedaży potężnego projektu o mocy 1,5 GW w Rumunii z miejscową spółką Eolica Dobrogea należącą do chińskiego koncernu Sinovel. 

Planów tych nie potwierdził Galan, który zaprzeczył też informacjom na temat sprzedaży przez Iberdrolę swoich 20% udziałów w hiszpańskim producencie turbin i deweloperze projektów wiatrowych – Gamesie. 
gramwzielone.pl