PGE dostała warunki przyłączenia dla morskich farm wiatrowych

PGE dostała warunki przyłączenia dla morskich farm wiatrowych
foto: Dong presss

{więcej}PSE Operator wydał PGE warunki na przyłączenie morskich elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 1045,5 MW. 

Polska Grupa Energetyczna stała się tym samym drugą firmą – po Kulczyk Investments – która otrzymała od zarządcy krajowego systemu przesyłowego PSE Operator warunki przyłączenia dla morskich farm wiatrowych. 

REKLAMA

Warunki przyłączenia na ponad 1 GW mocy, które otrzymała PGE, dotyczą projektu o nazwie „Baltica-3”. PGE zakłada, że przyłączenie do lądowych sieci pierwszych morskich elektrowni wiatrowych nastąpi w roku 2019. Miejscem przyłączenia ma być rozdzielnia 400 kV zlokalizowana w Żarnowcu. 

REKLAMA

– W celu przyłączenia i wyprowadzenia mocy z tej farmy wiatrowej konieczna jest realizacja szeregu inwestycji sieciowych na północy kraju, które PSE Operator zaplanował i będzie realizował zgodnie z planem rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną – Polska Agencja Prasowa cytuje komunikat PSE Operator. 

PSE Operator wydał dla PGE i Kulczyk Investments warunki przyłączenia na w sumie ponad 2 GW morskich elektrowni wiatrowych. Oznacza to, że w obliczu ograniczonych możliwości przyjęcia przez krajowy system energetyczny energii produkowanej na morzu, kolejni inwestorzy, którzy chcą budować na Bałtyku morskie elektrownie wiatrowe, warunków przyłączenia mogą już nie otrzymać – do czasu zwiększenia potencjału nadmorskich sieci energetycznych, co może nastąpić jednak dopiero w kolejnej dekadzie. 
gramwzielone.pl