Rusza farma wiatrowa Lipniki w woj. opolskim

Rusza farma wiatrowa Lipniki w woj. opolskim
REpower press

Dzięki elektrowniom wiatrowym mieszkańcy gminy zyskają m.in. nowe drogi i sieć wodociągową. Farma wiatrowa Lipniki to pierwsza tego rodzaju inwestycja na{więcej} Opolszczyźnie.

Farmę wiatrową wybudowała niemiecka firma WSB Neue Energien. Elektrownie wiatrowe stoją w pobliżu wsi Lipniki, Chociebórz i Goworowice, a ich uruchomienie planowane jest jeszcze w tym miesiącu.

Starania o budowę elektrowni wiatrowych koło Lipnik trwają od 2006 roku. Rozpoczęła je hiszpańska firma Gamesa, która w 2009 roku odsprzedała projekt wraz z niezbędnymi pozwoleniami niemieckiemu inwestorowi.

REKLAMA

Farma wiatrowa składa się z 15 elektrowni wiatrowych REpower MM92 o mocy znamionowej 2 MW (sprawdź specyfikację turbin tutaj). Turbiny MM92 osiągają swoją nominalną moc przy prędkości wiatru na poziomie 12,5 m/s.

REKLAMA

Farma wiatrowa jest połączona z siecią energetyczną Ziębice-Orlęta należącą do firmy EnergiaPro.

Z inwestycji bardzo zadowolony jest wójt gminy Kamiennik, Kazimierz Cebrat – głównie ze względu na przyszłe dochody dla gminy z tytyłu podatku od nieruchomości, a także dla rolników, którzy dzierżawią tereny pod inwestycję.

– Jeżeli mówimy o dodatkowych dochodach rolników, będą one sięgały 10 tysięcy rocznie, zaś gmina liczy na milion złotych podatku od nieruchomości. Pieniądze przeznaczymy na inwestycje i opłaty – mówi w Radiu Opole wójt gminy Kamiennik.

Chociaż to dopiero pierwsze elektrownie wiatrowe w woj. opolskim, ten region cieszy się dużym zainteresowaniem deweloperów farm wiatrowych, a kilka projektów czeka na skompletowanie niezbędnych pozwoleń.

gr