Trwa budowa zespołu elektrowni wiatrowych w Gminie Białogard

Trwa budowa zespołu elektrowni wiatrowych w Gminie Białogard
EWEA, WINTER

{więcej}W okolicach Góry Kościernickiej w Gminie Białogard (woj. zachodniopomorskie) trwa budowa zespołu elektrowni wiatrowych. Inwestycja będzie składała się z dwóch turbin o mocy 2,5 MW każda. Obecnie trwają już prace budowlane.

REKLAMA

Według harmonogramu działań prąd popłynie do sieci już w pierwszym kwartale 2013 r. Inwestorem jest firma Contino Białogard Sp. z o. o. należąca do Contino Wind Group. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
 
Do tej pory wykonano m.in. drogi dojazdowe do obu turbin. Zgodnie z wymogami  dostawcy urządzeń mają one szerokość 4,5 m i zaprojektowano je tak, by możliwy był bezproblemowy przejazd niezbędnych pojazdów budowlanych, a następnie przejazd pojazdów z elementami turbin. Ukończone zostały już także obie platformy montażowe.
 
Pod koniec października, dzięki sprzyjającej pogodzie, zabetonowano fundamenty. Każdą z tych operacji wykonywano nieprzerwanie przez ok. 16 godzin. Do zabetonowania każdego fundamentu potrzeba było 520 m3 betonu, który na miejsce budowy przywiozło aż 58 betonowozów.
 
Obecnie na terenie Białogardu trwa montaż linii średniego napięcia. „Jest to jeden z najbardziej skomplikowanych etapów w trakcie budowy naszej farmy, ponieważ większość trasy kablowej musi zostać ułożona w ciągu ulic i chodników miejskich. Mając na względzie dobro mieszkańców Białogardu, zastosowaliśmy technikę tzw. przewiertów sterowanych. Dzięki niej spowodowaliśmy tylko niewielką ingerencję w strukturę chodników.” – powiedział Grzegorz Wacław Nowak, Kierownik Projektu z Contino Białogard Sp.z o. o. Zakończenie tego etapu planowane jest na połowę listopada.  „Wtedy przywrócimy pierwotny stan we wszystkich miejscach, gdzie mogły podczas budowy powstać ewentualne uszkodzenia” – dodał.
 
Z tytułu podatku do budżetów Miasta i Gminy Białogard co roku wpływać będzie kwota 200 000 zł. Są to środki, które mogą zostać przeznaczone na dowolny cel, zaspokajając najbardziej palące potrzeby mieszkańców.
 
„Mamy przyjemność współpracować z inwestorem, który od samego początku aktywnie włącza się w życie lokalnej społeczności. Po naszej stronie będzie sugerowanie Contino celów tego wsparcia.
 
Dodatkowe środki z tytułu podatku od nieruchomości to okazja do sfinansowania wielu potrzeb mieszkańców i miasta Białogard.” – powiedział Krzysztof Bagiński, Burmistrz Białogardu.
 
„Cieszę się, że w naszej Gminie powstaje taka inwestycja. Firma Contino była pierwszym inwestorem, z którym rozpoczęliśmy współpracę w zakresie budowy elektrowni wiatrowej. Relacje między władzami Gminy a inwestorem od samego początku układały się bardzo dobrze. Kolejne elektrownie powstaną na terenie Gminy już w przyszłym roku. Jestem przekonany, że te inwestycje przyczynią się do dynamicznego rozwoju Gminy Białogard.” – powiedział Maciej Niechciał, Wójt Gminy Białogard.
 
„To pierwsza realizowana przez grupę Contino budowa na terenie Polski. Cieszę się, że dzięki przychylności lokalnej władzy i mieszkańców Białogardu przygotowania do realizacji tego projektu przebiegły sprawnie i szybko. To nasz wspólny sukces.” – powiedział Marcin Nawrocki, Prezes Zarządu Contino Białogard Sp. z o. o.
 
Contino Białogard Sp. z o.o., jest częścią Contino Wind Group – grupy podmiotów, rozwijających projekty wiatrowe w Polsce i Europie. Contino zajmuje się kompleksową realizacją farm wiatrowych – od doradztwa technicznego i administracyjnego przez prowadzenie prac budowlano – montażowych, aż po ich eksploatację. Obecnie w Polsce Contino Wind Group realizuje ponad 30 projektów wiatrowych, będących w różnym stadium zaawansowania.
materiał prasowy

REKLAMA