Vestas przegrywa z Siemensem na rynku morskich elektrowni wiatrowych. Pomoże turbina o mocy 8 MW?

Vestas przegrywa z Siemensem na rynku morskich elektrowni wiatrowych. Pomoże turbina o mocy 8 MW?
foto: RWE press

{więcej}Duński lider na rynku producentów elektrowni wiatrowych szuka wsparcia partnera gwarantującego płynność finansową. Może nim być Mitsubishi. Oba koncerny na początku planują wspólnie budowę ogromnej morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8 MW. 

Od dłuższego czasu Vestas – największy producent elektrowni wiatrowych na świecie – boryka się z problemami finansowymi i systematycznie redukuje produkcję i etaty. Jak tłumaczą przedstawiciele koncernu, wynika to z coraz większej konkurencji na rynku producentów, a co za tym idzie – z mniejszej sprzedaży i malejących marż. 

Od dłuższego czasu pojawiają się też informacje o tym, że Duńczycy planują sprzedać część swoich udziałów partnerowi, który zagwarantuje stabilną perspektywę finansową. Duńskie media informowały, że udziały w Vestas może kupić jeden z chińskich producentów elektrowni wiatrowych, jednak o wiele bardziej komfortowe dla władz firmy Vestas i duńskiego rządu może być znalezienie partnera z kraju innego niż Chiny. Takim partnerem może być japoński koncern Mitsubishi. 

REKLAMA
REKLAMA

Japończycy mogą zagwarantować Vestasowi poprawę sytuacji finansowej czy dostęp do perspektywicznego rynku japońskiego, na którym władze zaczęły wspierać rozwój energetyki odnawialnej po katastrofie reaktora atomowego w Fokushimie. 

Pierwszym wspólnym projektem obu firm ma być budowa największej na świecie morskiej elektrowni wiatrowej o mocy 8 MW. Jej budowa poprawiłaby pozycję duńskiego potentata na rynku offshore. Ostatnio zawarte kontrakty na rynku morskiej energetyki wiatrowej pokazują, że Vestas traci pozycję lidera, a na pierwsze miejsce wysuwa się Siemens. 

Udział turbin Vestas w zainstalowanym potencjale morskich elektrowni wiatrowych w Europie (4,7 GW) to około 30%, podczas gdy udział Siemensa wynosi już 58%. 

Siemens buduje obecnie morską elektrownię wiatrową o mocy 6 MW. Prototyp znajduje się już w fazie testów. Niemcy informują ponadto, że rozważają budowę jeszcze większej elektrowni wiatrowej typu offshore o mocy 10 MW. 
gramwzielone.pl