Ruszają studia poświęcone energetyce wiatrowej

Ruszają studia poświęcone energetyce wiatrowej
siemens press

Komisja Europejska i Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej uruchamiają program studiów magisterskich na kierunku energetyka wiatrowa.

Projekt realizowany w ramach programu Erasmus Mundus będzie realizowany na czterech uniwersytetach: w Oldenburgu (Niemcy), w Delf (Holandia), a także w Kopenhadze i norweskim Trondheim.

Pierwsze zajęcia w ramach programu „European Wind Energy Master” ruszają zimą na przełomie 2012/13 r. Studenci będą mogli kształcić się na specjalizacjach: projektowanie turbin, fizyka wiatru, silniki elektryczne, a także inżynieria morskiej energetyki wiatrowej.

REKLAMA
REKLAMA

– Na kierunku fizyka wiatru studenci będą uczyć się jak w efektywny i możliwie tani sposób korzystać z siły wiatru – w zależności od różnych lokacji turbin i zmiennych warunków wiatru – tłumaczy prof. Martin Kuhn, który pokieruje studiami na uniwersytecie w Oldenburgu.

Pełny cykl studiów potrwa 4 semestry. Pierwszy semestr będzie realizowany na Uniwersytecie Technicznym w Kopenhadze, a następnie – w zależności od wybranej specjalizacji – studenci przeniosą się na jeden z pozostałych uniwersytetów. Pracę magisterską będzie można napisać na jednym z uniwersytetów, w ośrodku badawczym czy w jednej z firm działających w branży energetyki wiatrowej.

Mimo, że studia będą realizowane nie wyłącznie w krajach Unii Europejskiej, projekt wspiera Agencja Komisji Europejskiej ds. edukacji audiowizualnej i kultury, a jak tłumaczy Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, celem programu jest przygotowanie dla europejskiego przemysłu energetyki wiatrowej wykwalifikowanych specjalistów, którzy w dodatku będą posiadać międzynarodowe doświadczenie.

gr