Turbina o mocy 15 GW od GE?

Turbina o mocy 15 GW od GE?
jlcwalker, flickr cc-by-2.0

General Electric pracuje nad gigantyczną elektrownią wiatrową o mocy 15 MW. Zdaniem GE, jej konstrukcja przyczyni się do zmniejszenia zależności energetyki wiatrowej od tzw. metali ziem rzadkich.

Keith Longtin z GE Global Research przekonuje, że nowa turbina zaspokoi zapotrzebowanie deweloperów farm wiatrowych na coraz większe elektrownie.

Celem jest opracowanie rozwiązań, które pozwolą na produkcję większej ilości energii przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów początkowych i eksploatacyjnych. GE chce osiągnąć to m.in. dzięki zastosowaniu tzw. superkonduktorów, co ma umożliwić m.in. ograniczenie wagi turbiny i wyeliminowanie z niej przekładni.

REKLAMA
REKLAMA

W pierwszym, konceptualnym etapie prac nad turbiną o mocy sięgającej 15 MW inżynierowie General Electric mają skupić się na opracowaniu projektów, a także na czynnikach ekonomicznych i środowiskowych pracy nowej elektrowni wiatrowej. Na ten etap prac GE otrzymało dotację w wysokości 3 mln dolarów od Departamentu Energii rządu USA. W drugim etapie GE będzie testować możliwość komercjalizacji projektowanej przez siebie instalacji.

Partnerem GE przy projektowaniu nowej turbiny będzie Oak Ridge National Laboratory w stanie Tennessee.

gr