RWE: nowe inwestycje mimo niepewności na rynku

RWE: nowe inwestycje mimo niepewności na rynku
Nordex press

Do 2015 roku RWE zainwestuje w farmy wiatrowe w Polsce 2 mld zł, a już na początku przyszłego roku uruchomi swoją kolejną {więcej}farmę wiatrową o mocy 30 MW.

Robert Macias, prezes RWE Renewables Polska, podkreśla, że obecnie polski rynek energetyki odnawialnej charakteryzuje duża niepewność wynikająca z braku informacji o nowej ustawie o OZE.-Na razie nic pewnego nie wiadomo, a za to jest mnóstwo spekulacji i jak się spotykają ludzie z branży to zaczyna się od rozmów o przyszłym systemie wsparcia. Ta niepewność, jak w każdym biznesie, nie pomaga – mówi w wywiadzie dla wnp.pl Macias.

Mimo niepewności na rynku OZE szef RWE Renewbles Polska nie spodziewa się wyhamowania liczby nowych przyłączeń OZE do sieci energetycznej.

REKLAMA
REKLAMA

Macias szacuje, że koszt budowy 1 MW mocy w energetyce wiatrowej na lądzie to ok. 1,7-1,8 mln euro, a koszt budowy morskich farm wiatrowych jest dwukrotnie wyższy, niemniej jednak isntalacje typu offshore są bardziej efektywne, gdyż pracują dłużej i produkują więcej energii.

Zdaniem prezesa RWE Renewables Polska, rozwój morskich farm wiatrowych na Bałtyku nie będzie możliwy bez rozbudowy sieci przesyłowych na wybrzeżu.

Mimo podania konkretnych kosztów budowy farm wiatrowych prezes RWE Renewables Polska nie podejmuje się podania okresu zwrotu tego rodzaju inwestycji, gdyż zdaniem Maciasa może się on różnić w zależności od warunków wietrznych na danym terenie, a także od kosztów związanych z budową infrastruktury.

gr