Nowa turbina Alstom na małe prędkości wiatru

Nowa turbina Alstom na małe prędkości wiatru
obrien, flickr cc-by-2.0

Francuski koncern Alstom zbudował elektrownię wiatrową o mocy 2,7 MW przeznaczoną dla lokalizacji charakteryzujących się nie najlepszymi warunkami wietrzności.{więcej}

Średnica turbiny ECO 122-2,7MW posiada największe wirniki w segmencie elektrowni wiatrowych o mocy od 2 do 3 MW, co – zdaniem Alstom – pozwola zoptymalizować produkcję energii w miejscach, w których wiatr wieje w mniejszą prędkością. Wg Alstom, w takich miejscach ECO 122-2,7 MW może produkować do 25% więcej energii niż dotychczasowe elektrownie o mocy 1,5 czy 2 MW.

REKLAMA

Francuzi szacują, że w miejscu charakteryzującym się małą prędkością wiatru sześć typowych turbin o mocy 1,5-2 MW może wygenerować rocznie ok. 40 GWh energii, podczas gdy 5 turbin ECO 122-2,7 MW wyprodukuje tam aż o 30 GWh energii więcej. Wysokość wieży nowej turbiny Alstom to 122 metry, a powierzchnia pokrycia jej wirników wynosi 11,7 tys. m2.

REKLAMA

W portfolio elektrowni wiatrowych francuskiego producenta są turbiny przeznaczone do pracy na lądzie o mocy od 1,67 MW do 3 MW. Alstom pracuje także nad budową farmy wiatrowej typu offshore o mocy 6 MW. Do tej pory firma zainstalowała na całym świecie już ponad 2200 turbin, których łączna moc przekracza 3 GW.

Sprawdź i porównaj specyfikacje dostępnych na rynku elektrowni wiatrowych na Gramwzielone.pl w dziale „Duże elektrownie wiatrowe”.