W gminie Duszniki powstanie farma wiatrowa

W gminie Duszniki powstanie farma wiatrowa
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

SPROSTOWANIE. Niedawno na portalu Gramwzielone.pl pisaliśmy o rzekomych problemach związanych z budową farmy wiatrowej na terenie{więcej} wielkopolskiej Gminy Duszniki. Pogłoski te dementuje przedstawiciel inwestora i władze Gminy Duszniki.

Informacje o rzekomych nieprawidłowościach związanych z procesem inwestycyjnym farmy wiatrowej Duszniki podaliśmy za gazetą „Polska Głos Wielkopolski”. Tymczasem jak wynika z informacji uzyskanych w Urzędzie Gminy Duszniki, realizacja projektu postępuje z poszanowaniem prawa, a także przy wsparciu urzędników i aprobacie lokalnej społeczności.

Jak informuje UG Duszniki, nieprawdziwe informacje o nieprawidłowościach związanych z projektem są rozpowszechniane przez niewielką, lokalną organizację i mogą co najwyżej opóźnić, ale nie zablokować budowę farmy wiatrowej Duszniki.

REKLAMA
REKLAMA

– Nieprawdą jest, jakoby Farma Wiatrowa Duszniki miała powstać z naruszeniem prawa lub na niejasnych zasadach. Projekt powstaje z poszanowaniem wszelkich wymogów prawnych oraz przy niezbędnej transparencji towarzyszących mu procedur, co potwierdziły wszystkie kontrole, audyty finansowe oraz umorzone z braku przestępstwa śledztwo wszczęte na wniosek jego przeciwników. (…) Nieprawdą jest, jakoby PSWM Wielkopolska Sp. z o.o.[inwestor] uzyskała zezwolenia budowlane i decyzje środowiskowe w zamian za zasponsorowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i na jego podstawie. Plan ten nie został jeszcze uchwalony, a proces jego uchwalania jest całkowicie niezależny od procesu uzyskiwania decyzji środowiskowych– informuje w liście do Gramwzielone.pl kancelaria prawna reprezentująca inwestora.

Farmę wiatrową Duszniki o mocy 160 MW zamierza wybudować firma PSWM Wielkpolska Sp. z o.o. Na terenie Gminy Duszniki mają stanąć 64 elektrownie wiatrowe General Electric o mocy 2,5 MW każda, a dochody gminy z tytułu podatku od nieruchomości, który będzie płacił inwestor po uruchomieniu farmy wiatrowej, zwiększą obecny budżet Gminy nawet o kilkadziesiąt procent.

– Budowę farmy wiatrowej popierają władze Gminy, ale również większość mieszkańców. Proszę wziąć pod uwagę, że jako znany w okolicy zwolennik tej inwestycji zostałem ponownie ogromną większością głosów wybrany na stanowisko Wójta Gminy Duszniki – komentuje Adam Woropaj, wójt Gminy Duszniki.

gramwzielone.pl