Irlandia może mieć za dużo energii z morskich farm wiatrowych. Nadwyżki kupi W. Brytania

Irlandia może mieć za dużo energii z morskich farm wiatrowych. Nadwyżki kupi W. Brytania
foto: RWE press

{więcej}Rządy Wielkiej Brytanii i Irlandii podpisały list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie dystrybucji energii produkowanej na zlokalizowanych u wybrzeży Irlandii morskich farmach wiatrowych. 

Celem współpracy obu państw w zakresie offshore ma być redukcja kosztów i bardziej efektywne wykorzystanie zasobów energetycznych, a także zwiększenie niezależności od paliw kopalnych. 

Według ostatnich ustaleń oficjalna umowa międzyrządowa w zakresie offshore zostanie podpisana pomiędzy Londynem i Dublinem w przyszłym roku, a jej efektem ma być rozpoczęcie importu przez Wielką Brytanię energii produkowanej przez irlandzkie farmy wiatrowe. 

REKLAMA
REKLAMA

Jak stwierdził podczas ceremonii podpisania listu intencyjnego w tej sprawie Par Rabitte odpowiedzialny w irlandzkim rządzie za sektor energetyczny, Irlandia posiada potencjał produkowania morskiej energii wiatrowej w ilości znacznie przekraczającej jej wewnętrzne potrzeby.

Z kolei jego brytyjski odpowiednik Ed Davey ocenił, że import energii z morskich farm wiatrowych w Irlandii daje brytyjskim konsumentom szansę na dużo tańszą energię, a dodatkowo brytyjskie firmy mogą zarobić na budowie irlandzkiej infrastruktury offshore. 

Obie strony podkreśliły, że irlandzko-brytyjska inicjatywa w zakresie morskiej energetyki wiatrowej powinna być początkiem tworzenia w Europie sieci transnarodowych połączeń energetycznych, które obniżą koszty energii i umożliwią bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych na Starym Kontynencie zasobów energetycznych. 
gramwzielone.pl