Enea przyłączy 1 GW farm wiatrowych

Enea przyłączy 1 GW farm wiatrowych
Vestas press

Enea Operator do połowy 2013 roku chce przyłączyć do swoich sieci energetycznych około {więcej}1000 MW farm wiatrowych.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na Przemysława Zaleskiego, wiceprezesa ds. handlowych Enea Operator, Enea wydała warunki przyłączenia dla elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 1000 MW. Aby przyłączyć do swoich sieci taką ilość wiatraków, Enea zamierza wydać tylko do połowy 2013 roku około 700 mln zł.

W sumie, jak powiedział Zaleski, wydatki inwestycyjne spółki Enea Operator na ten rok to około 800 mln zł, a w przyszłym roku mogą one wzrosnąć do 1 mld zł. Kwota ta w 94-procentach ma zostać przeznaczona na modernizację i rozbudowę infrastruktury sieciowej.

REKLAMA
REKLAMA

Enea Operator zarządza sieciami dystrybucyjnymi na terenach województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, a także częściowo – dolnośląskiego i pomorskiego.

Pod koniec ubiegłego miesiąca Enea kupiła projekt farmy wiatrowej Bardy w województwie zachodniopomorskim, która ma się docelowo składać z elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 60 MW, a której uruchomienie przewiduje się w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Dotychczas jedyną działającą farmą wiatrową w portfolio Enei jest farma wiatrowa Darżyn o mocy 6 MW.

Czytaj o planach koncernu Enea w zakresie rozwijania energetyki odnawialnej na Gramwzielone.pl w artykule: Enea zwiększy inwestycje w OZE.