Koło Paczkowa powstaje farma wiatrowa

Koło Paczkowa powstaje farma wiatrowa
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

Będzie to już druga farma wiatrowa w województwie opolskim po uruchomionej w lecie tego roku{więcej} farmie wiatrowej Lipniki.

Farmę wiatrową koło opolskiego Paczkowa, zlokalizowaną pomiędzy wsiami Unikowice i Gościce, niedaleko granicy z Czechami, buduje firma Ploch&Koik. W tej chwili odbywa się montaż pierwszej z trzech elektrowni wiatrowych, których łączna moc ma wynieść 6,5 MW. Moc dwóch z nich wyniesie po 2,5 MW, a trzeciej – 1,5 MW. Instalacja tej ostatniej właśnie dobiega końca.

REKLAMA

Łączny koszt projektu szacuje się na 42 mln zł, z czego część środków inwestor pokryje z unijnych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

REKLAMA

Z inwestycji zadowolone są lokalne władze, które liczą na dodatkowe dochody do budżetu gminy Paczków. Jak powiedział na antenie opolskiego radio Bogdan Wyczałkowski, burmistrz Paczkowa, dochody z tytułu tylko jednej elektrowni wiatrowej to dla gminnego budżetu co roku około 80 tysięcy złotych. Jak zapowiada Wyczałkowski, dochody z tytułu podatku od nieruchomości od wiatraków zostaną skierowane na podwyżki dla nauczycieli.

Farma wiatrowa koło Paczkowa będzie już drugą tego typu instalacją na Opolszczyźnie. Czytaj o pierwszej farmie wiatrowej w woj. opolskim na Gramwzielone.pl w artykule: Tauron kupił pierwszą farmę wiatrową.