PGE i Energa kupiły farmy wiatrowe za 1 mld zł

PGE i Energa kupiły farmy wiatrowe za 1 mld zł
Dong Energy

{więcej}Polska Grupa Energetyczna i Energa przejmą projekty gotowych i realizowanych farm wiatrowych, których właścicielem dotychczas był duński DONG. Wartość transakcji szacuje się w sumie na ok. 1 mld zł. 

O zainteresowaniu PGE i Energi aktywami DONG-a informowaliśmy już w ubiegłym miesiącu. Duńczycy chcą wycofać się z polskiego rynku energii wiatrowej, aby zgromadzić środki na realizację swoich priorytetowych inwestycji. DONG jest m.in. obecnie jednym z największych deweloperów w globalnej branży morkich elektrowni wiatrowych, a realizowane przez niego ogromne projekty na Morzu Północnym wymagają gigantycznych środków. 

REKLAMA

Polskie portfolio DONG-a to 3 działające farmy wiatrowe o łącznej mocy 111,5 MW oraz kilkaset MW w realizowanych projektach. Właśnie te aktywa podzielą między siebie PGE i Energa. Obie firmy wczoraj poinformowały o zawarciu z Duńczykami transakcji, której łączną wartość ocenia się na 1 mld zł. 

REKLAMA

PGE przejmie działające farmy wiatrowe o mocy 60,5 MW (Jagniątkowo i Karnice) oraz przygotowywane projekty o mocy 555 MW, natomiast Energa kupi od Duńczyków gotową farmę wiatrową Karcino o mocy 51 MW oraz projekty o mocy 220 MW. 
gramwzielone.pl