Powstanie farma wiatrowa w gminie Suraż

Powstanie farma wiatrowa w gminie Suraż
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

W podlaskiej gminie Suraż ma stanąć duża farma wiatrowa. Inwestor dopiero postawił maszt pomiarowy, ale jest pewny, że {więcej}panujące na terenie gminy warunki wietrzności są odpowiednie, a inwestycji sprzyjają lokalne władze.

Inwestycja ma się składać przynajmniej z 13 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 3 MW. Jak zapewnia jej pomysłodawca, pomiary wietrzności potrwają do 3 lat, a później rozpcznie się instalacja turbin. Elektrownie wiatrowe mają stanąć w pobliżu wsi Lesznia, Zimnochy-Susły i Zawyki.

Jak zapewniał w ubiegły piątek w Polskim Radio Białystok, Ryszard Łapiński, wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej, na budowie farmy wiatrowej nie ucierpią miejscowi rolnicy. Elektrownie wiatrowe staną bowiem na terenach nienadających się do upraw rolniczych, a inwestor zmodernizuje okoliczną infrastrukturę drogową.

REKLAMA

Sławomir Halicki, burmistrz Suraża, szacuje, że dochód gminy z tytułu podatku od nieruchomości zwiększy się dzięki uruchomieniu farmy wiatrowej o około 1 mln zł rocznie, a właściciele gruntów, na których staną wiatraki, będą zarabiać na 30-letniej dzierżawie.

Wiesław Pusz, starosta białostocki, podkreślił na antenie Radio Białystok, że przedsięwzięcie przyczyni się do realizacji unijnych zobowiązań Polski do zwiększania produkcji zielonej energii.


INFORMACJA PRASOWA

REKLAMA

Gmina Suraż: montaż masztu pomiarowego siły wiatru w Leszni

12 stycznia 2012 roku w miejscowości Lesznia (gmina Suraż, woj. podlaskie) ustawiono maszt pomiarowy siły wiatru. To kolejny krok do rozpoczęcia budowy elektrowni wiatrowej na tym terenie.

W wydarzeniu uczestniczyli między innymi Wiesław Pusz, Starosta Białostocki; Krzysztof Marcinowicz, Wójt Gminy Juchnowiec Kościelny; Sławomir Halicki, Burmistrz Miasta Suraż; Radni gminy Suraż; przedstawiciele Podlaskiej Izby Rolniczej oraz ludność okolicznych wsi.

Celem tej inwestycji jest zmierzenie kierunku, siły i natężenia wiatru na terenie wsi Lesznia. Dokładne dane dotyczące wietrzności niezbędne są do prowadzenia kolejnych etapów inwestycji, jaką jest budowa elektrowni wiatrowej. Maszt w Leszni ma 96 m wysokości. Pomiary będą prowadzone przez co najmniej dwa lata.

Na terenie gminy Suraż powstanie park wiatrowy, składający się w sumie z kilkunastu wiatraków. Będą one zlokalizowane we wsiach Lesznia, Zimnochy Susły i Zawyki. Inwestycja znajduje się na etapie ukończenia Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, zakładającego budowę farmy wiatrowej na terenie gminy Suraż. Zawarto również umowy na dzierżawę terenu pod tą inwestycję z dwudziestoma rolnikami. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – budowa farmy rozpocznie się w 2013 roku i potrwa do 2014 .

Inwestorem jest firma Contino Suraż Sp. z o.o., będąca częścią Contino Wind Group – grupy podmiotów, rozwijających projekty wiatrowe w Polsce i Europie. Contino zajmuje się kompleksową realizacją farm wiatrowych – od doradztwa technicznego i administracyjnego przez prowadzenie prac budowlano – montażowych, aż po ich eksploatację. Obecnie w Polsce Contino Wind Group realizuje 30 projektów wiatrowych, będących w różnym stadium zaawansowania.