Duży wzrost inwestycji w magazyny energii w USA

Duży wzrost inwestycji w magazyny energii w USA
E.ON

Amerykański rynek bateryjnych magazynów energii ma za sobą najlepszy kwartał w historii pod względem zrealizowanych inwestycji. Najlepsze jednak dopiero nadejdzie. W przygotowaniu w wielu stanach USA są projekty bateryjnych magazynów o mocach liczonych w setkach megawatów.

Jak wynika z najnowszego podsumowania inwestycji na rynku bateryjnych magazynów energii w USA, autorstwa firmy Wood Mackenzie, w czwartym kwartale 2019 roku w Stanach Zjednoczonych powstały tego rodzaju instalacje o łącznej mocy 186,4 MW i pojemności 364,2 MWh.

W efekcie łączna moc i pojemność bateryjnych magazynów energii zainstalowanych w USA w całym 2019 roku wyniosła 522,7 MW i 1,113 GWh.

REKLAMA

Wood Mackenzie podkreśla wyraźny wzrost inwestycji w segmencie domowych magazynów energii. W ostatnim kwartale 2019 r. w USA zainstalowano tego rodzaju urządzenia o łącznej mocy 40,4 MW i pojemności 90,3 MWh, co jest dwukrotnie lepszym wynikiem od zanotowanego w analogicznym kwartale 2018 roku.

Autorzy raportu podkreślają w tym kontekście wzrost inwestycji w domowe magazyny energii w Kalifornii, co jest efektem problemów stanowego systemu energetycznego wynikających z ubiegłorocznych pożarów. W konsekwencji władze amerykańskiego stanu zdecydowały o przyznaniu dodatkowych funduszy dla osób inwestujących w domowe baterie, co powinno skutkować instalacją – jak wylicza Wood Mackanzie – dodatkowych magazynów o całkowitej pojemności około 390 MWh.

Wood Mackenzie zakłada, że w tym roku w Kalifornii jedna na cztery instalacje fotowoltaiczne będzie montowana razem z magazynem energii. Tymczasem na Hawajach już w zeszłym roku niemal każdy nowy prosument decydował się od razu na zakup magazynu energii.

REKLAMA

Komentując rozwój segmentu domowych magazynów energii, analitycy firmy konsultingowej podkreślają rosnącą konkurencję wśród dostawców, co powinno przełożyć się na spadek cen sprzedawanych przez nich urządzeń.

Oprócz Tesli, LG Chem czy Sonnen, czyli firm, które dotychczas dominowały w segmencie małych magazynów energii, montowanych „za licznikiem”, domowe baterie mają wprowadzać do swojej oferty m.in. producent mikrofalowników Enphase, Panasonic czy producent modułów fotowoltaicznych SunPower.

Natomiast jeśli chodzi o segment przemysłowych magazynów energii, instalowanych „przed licznikiem”, tutaj największe inwestycje w ubiegłym roku zrealizowano w Massachusetts (75 MWh), na Hawajach (70 MWh) i w stanie Nowy Jork (69 MWh).

Całkowita wartość inwestycji w bateryjne magazyny energii w USA wyniosła w 2019 roku według Wood Mackenzie 712 mln dolarów, a w tym roku ma sięgnąć nawet 2 mld dolarów. Rozwój amerykańskiego rynku magazynów energii mogą jednak spowolnić restrykcje w imporcie baterii z Chin oraz problemy z podażą baterii produkowanych głównie w Azji, wynikające z ograniczania pracy fabryk na skutek koronawirusa.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.