Największy bateryjny magazyn energii w Europie osiągnie moc 150 MW

Największy bateryjny magazyn energii w Europie osiągnie moc 150 MW
Sungrow

Brytyjski deweloper, który szykuje się do budowy największego bateryjnego magazynu energii w Europie, uzyskał zgodę na postawienie urządzenia o jeszcze większej mocy, niż pierwotnie planował. Energię z tego magazynu energii będzie kupować firma świadcząca usługi na rzecz brytyjskiego systemu energetycznego, która należy do grupy paliwowej Shell.

Deweloper ogromnej baterii, Penso Power, poinformował o uzyskaniu zgody na budowę jednostki o większej mocy niż planował wcześniej. W efekcie zamiast przyjętej wcześniej mocy 100 MW magazyn energii, który powstanie w Wiltshire w pobliżu Bristolu ma osiągnąć moc 150 MW (inwestor nie podał pojemności).

Magazyn energii o mocy 100 MW ma wejść w fazę operacyjną jesienią tego roku, a dodatkowe 50 MW ma zostać uruchomione w przyszłym roku.

REKLAMA

Inwestycja jest finansowana przez chiński koncern energetyczny China Huaneng Group oraz wywodzący się również z Chin fundusz CNIC.

Technologię dostarczy znana z rynku fotowoltaicznego chińska firma Sungrow, która w swoich magazynach energii wykorzystuje baterie dostarczane przez koreańskiego Samsunga i chińskiego CATL. 

REKLAMA

Energię z baterii o mocy 100 MW ma kupować na podstawie kilkuletniej umowy PPA firma Shell Energy Europe Limited.

Magazynem będzie zarządzać należąca także do grupy Shell firma Limejump – brytyjski operator wirtualnej elektrowni, który obecnie zarządza skumulowaną mocą ponad 1 GW, na którą składają się źródła odnawialne, magazyny energii oraz DSR i która świadczy usługi na rzecz National Grid.

Deweloper ma ponadto poszukiwać odbiorcy na energię z dodatkowej części magazynu o mocy 50 MW. Kontrahent będzie mógł ją wykorzystać do zarabiania na wahaniach cen energii, a także do świadczenia usług regulacyjnych na rzecz brytyjskiego systemu eletroenergetycznego, podobnie jak będzie robić to Limejump. 

Penso Power rozwija także inne projekty magazynów energii, w tym projekt o mocy 100 MW w południowej części kraju, który ma być gotowy do budowy w ciągu kilku miesięcy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.