Elektrolizer, magazyn energii i 100 MW w fotowoltaice

Elektrolizer, magazyn energii i 100 MW w fotowoltaice
Iberdrola

Hiszpański koncern energetyczny Iberdrola szykuje ogromną inwestycję, która połączy magazynowanie energii w bateriach oraz technologię wytwarzania zielonego wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej z ogromnej elektrowni fotowoltaicznej. 

Projekt łączący energetyczne technologie przyszłości zostanie zrealizowany w pobliżu położonego w środkowej Hiszpanii miasta Ciudad Real.

Plan to produkcja zielonego wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii wytwarzanej na farmie fotowoltaicznej o mocy 100 MW, która zostanie zbudowana z dwustronnych modułów PV i falowników stringowych.

REKLAMA

Budowa farmy fotowoltaicznej w miejscowości Puertollano już została rozpoczęta.

Do tego Iberdrola ma postawić w sąsiedztwie litowo-jonowy magazyn energii o pojemności 20 MWh.

Hiszpanie nie podali parametrów elektrolizera, informują jedynie, że będą testować na miejscu różne technologie, w tym alkaliczną, PEM oraz ogniwa z tlenkiem stałym (Solid Oxide Fuel Cell, SOFC).

Ponadto zastosowane rozwiązanie ma umożliwiać rozbudowę urządzenia o dodatkowe moduły.

Całkowity koszt inwestycji jest szacowany maksymalnie na 150 mln euro.

REKLAMA

Pod koniec ubiegłego roku Iberdrola będąca jednym z największych koncernów energetycznych w Europie zobowiązała się do zamknięcia swoich dwóch ostatnich elektrowni na węgiel już w 2020 r.

Hiszpańska grupa zapowiedziała, że w regionach, w których znajdują się jej ostatnie elektrownie na węgiel, zbuduje elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe o łącznej mocy około 500 MW.

Obecnie zainstalowany potencjał odnawialnych źródeł energii w hiszpańskiej grupie wynosi ponad 31 GW.

Na początku tego roku Iberdrola uruchomiła największą elektrownię fotowoltaiczną w Europie, której moc jest aż o 200 MW wyższa od mocy dotychczas największej europejskiej elektrowni PV zlokalizowanej koło francuskiego miasta Bordeaux.

Elektrownia fotowoltaiczna Núñez de Balboa o mocy 500 MW składa się z 1,43 mln modułów obsługiwanych przez 115 falowników. Moduły zostały dostarczone przez trzech chińskich producentów Suntech, Longi Solar oraz GCL-SI.

Budowa instalacji zajmującej niemal tysiąc hektarów została przeprowadzona w czasie zaledwie jednego roku. Elektrownia PV ma wytarzać w skali roku około 830 GWh energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.