Powstała największa w Europie fabryka magazynów energii

Powstała największa w Europie fabryka magazynów energii
Tesvolt

Mimo obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa niemiecka firma Tesvolt zainaugurowała dzisiaj funkcjonowanie „gigafabryki”, w której będzie wytwarzać bateryjne magazyny energii.

Powierzchnia nowej fabryki, którą Tesvolt uruchomił dzisiaj w Wittenberdze w landzie Saksonia-Anhalt, wynosi 12 tys. m2 i jak zapewnia niemiecka firma, jest to największy w Europie zakład, w którym produkowane są stacjonarne, bateryjne magazyny energii.

Wcześniej Tesvolt zapewniał, że inwestycję, która ma pochłonąć kilkadziesiąt milionów euro, sfinansuje wyłącznie w własnych środków, posiłkując się unijną dotacją, mającą pokryć 10 proc. CAPEX-u.

REKLAMA

Na razie uruchomione dzisiaj linie produkcyjne mają umożliwiać produkcję w skali dnia magazynów o pojemności 1 MWh oraz 255 MWh w skali roku.

Tesvolt zapewnia, że będzie zwiększał zdolności produkcyjne wraz z rosnącym zapotrzebowaniem. Tylko w ciągu ostatniego roku zamówienia, które zdobyła niemiecka firma, wzrosły trzykrotnie.

W fabryce będą powstawać magazyny o mocy zaczynającej się od 9,6 kWh, a maksymalna moc pojedynczych magazynów produkowanych w Wittenberdze ma być liczona w megawatach.

Przed wyjazdem z fabryki każdy magazyn ma być ładowany i rozładowywany, i sprawdzane będą jego parametry w celu zoptymalizowania finalnego produktu.

W magazynach zostaną wykorzystane pryzmatyczne ogniwa litowo-niklowo-manganowo-kobaltowe (Li-NMC), które będzie dostarczać koreańska firma Samsung SDI.

REKLAMA

Tesvolt podawał wcześniej, że fabryka magazynów energii będzie zasilana wyłącznie energią słoneczną.

W tym celu planowana była instalacja systemu fotowoltaicznego o mocy 200 kWp. Nadwyżki energii produkowanej z fotowoltaiki będą magazynowane w bateriach o całkowitej pojemności 350 kWh, a dodatkowo energia słoneczna będzie wspierać system pomp ciepła.

Jedną z większych realizacji niemieckiej firmy w ostatnim roku była dostawa magazynów energii o mocy 4,4 MW i pojemności 4,4 MWh do Wielkiej Brytanii, na farmę fotowoltaiczną o mocy 7,4 MW. Instalację obsługują dwa centralne falowniki SMA Sunny Central Storage 2200.

Kontenerowy magazyn energii mogący pomieścić baterie o pojemności 4,4 MWh Tesvolt zaprezentował podczas odbywających się w ubiegłym roku targów Intersolar w Monachium.

Tesvolt zapewniał, że to urządzenie jest o 40 proc. bardziej efektywne ekonomicznie od swojego poprzednika. Ma to wynikać m.in. z możliwości zgromadzenia dwukrotnie większej ilości energii w danej objętości.  

Magazyn TPS 2.0 ma zapewniać ponadto o 30 proc. niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń.

Urządzenie ma charakteryzować także m.in. zdolność pracy w temperaturach od -40 do +55 st. C, a także funkcja tzw. black-startu czy możliwość współpracy z systemami sztucznej inteligencji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.