PGNiG wyprodukuje wodór z energii z fotowoltaiki

PGNiG wyprodukuje wodór z energii z fotowoltaiki
Jerzy Kwieciński, PGNiG

PGNiG przedstawiło dzisiaj założenia programu wykorzystania wodoru w sieciach gazowych i transporcie. Jak mówił dzisiaj prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, rozpoczynając program wodorowy, kierowana przez niego firma wysyła sygnał do całej polskiej gospodarki, że wodór będzie paliwem przyszłości.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe przedstawiło dzisiaj założenia programu wodorowego, na który składa się kilka projektów mających pokazać możliwości wykorzystania wodoru wytwarzanego m.in. z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. 

– Zgodnie z zapowiedziami rozpoczynamy działania, które pozwolą na stopniową dywersyfikację działalności Grupy PGNiG. Chcemy zbudować kompetencje w zakresie wodoru. Naszym celem jest wzbogacenie oferty biznesowej, co przełoży się na przychody ze sprzedaży nowego paliwa oraz usług z nim związanych, a także przyczyni się do wzrostu sprzedaży paliwa gazowego ogółem przez PGNiG. Poprzez realizację zaplanowanych projektów wodorowych PGNiG włączy się w rozwój rynku paliw alternatywnych, a tym samym przyczyni się do wypełnienia przez Polskę celów polityki klimatycznej UE – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG.

REKLAMA

Jak mówił szef PGNiG, wodór może być wykorzystywany w sieciach gazowych, zastępując stopniowo gaz ziemny. Najpierw PGNiG przeprowadzi jednak projekty badawcze, sprawdzając m.in. jaka może być optymalna mieszanka wodoru z gazem ziemnym pod kątem wykorzystania jej w sieciach gazowych.

Jerzy Kwieciński mówił dzisiaj, że w przyszłości mogą powstawać też sieci wyłącznie wodorowe. Jak ocenił, jest to jednak na razie odległa perspektywa.

Jednym z projektów w ramach programu wodorowego PGNiG jest InGrid – Power to Gas. W oddziale spółki w Odolanowie powstanie instalacja tzw. power-to-gas, w której ma rozpocząć się produkcja zielonego wodoru powstającego w procesie elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej pochodzącej w tym przypadku z fotowoltaiki.

PNGiG bada możliwości budowy farm fotowoltaicznych na swoich terenach. Na razie zdecydowano się na budowę farmy PV właśnie w Odolanowie.

Inwestycję uwzględniającą budowę farmy fotowoltaicznej, instalacji power-to-gas oraz dedykowanej sieci gazowej przygotuje spółka Gazoprojekt z grupy PGNiG. Instalacja ma być gotowa w 2022 r.

– Instalacja pozwoli nam na przetestowanie całego procesu – od produkcji zielonego wodoru do dostawy odbiorcom. Będziemy także mogli przeprowadzać próby wtłaczania odpowiedniej mieszanki gazu i wodoru do sztucznej sieci gazowej, testować magazynowanie wodoru, a także dostarczanie go cysterną do naszej stacji w Warszawie – wyjaśnił wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński.

Jedną z opcji wykorzystania zielonego wodoru jest tankowanie nim samochodów czy autobusów napędzanych wodorem, które są już w ofercie m.in. Solarisa.

REKLAMA

W tym zakresie PGNiG szykuje projekt o nazwie Hydro Tank – uruchomienia stacji badawczej tankowania pojazdów napędzanych wodorem. Spółka podpisała już umowę z polsko-brytyjskim konsorcjum na jej zaprojektowanie i wybudowanie. Koszt inwestycji oszacowano na 9 mln zł.

Uruchomienie stacji tankowania wodorem planowane jest w 2021 roku w warszawskiej siedzibie PGNiG w sąsiedztwie istniejącej stacji tankowania CNG. Ponadto spółka ma ogłosić przetarg na zakup pierwszych aut na wodór.

– Pierwszy etap eksploatacji stacji będzie dla PGNiG pilotażem, połączonym z pracami badawczymi. Chcemy, aby wodór stał się uzupełnieniem obecnej oferty PGNiG paliw napędowych obejmującej CNG i LNG, co będzie sprzyjało dalszemu rozwojowi gazomobilności w Polsce – powiedział Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju.

Z kolei należące do PGNiG Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze rozbuduje swoją działalność analityczną, by stać się pierwszym w Polsce i jednym z niewielu w Europie laboratorium badającym czystość wodoru. Po uzyskaniu akredytacji Laboratorium będzie badało paliwa alternatywne dla PGNiG, ale także zaoferuje taką usługę komercyjnie podmiotom zewnętrznym. 

PGNiG zaznacza, że w kontekście programu wodorowego jest otwarty na współpracę z innymi państwowymi koncernami energetycznymi – w tym z Lotosem, który prowadzi już bardziej zaawansowane prace nad zastosowaniem wodoru w transporcie.

Na wskazane dzisiaj projekty PGNiG na razie zabezpieczył 31 mln zł, jednak wraz z realizacją programu wodorowego budżet będzie zwiększany.

– Nowy program wodorowy to pierwszy z przykładów zwrotu PGNiG w kierunku zielonej energii. W ciągu 2-3 najbliższych lat chcemy stworzyć spójny łańcuch kompetencji wodorowych, który pozwoli na dalszy rozwój w tym obszarze – podsumował prezes PGNiG.

Jerzy Kwieciński zasygnalizował też inwestycje związane z produkcją biometanu. PGNiG szacuje, że mógłby produkować rocznie 4 mld m3 biometanu – tyle, ile obecnie PGNiG wydobywa w Polsce gazu ziemnego. Krajowy potencjał produkcji biometanu PGNiG ocenia na 7-10 mld m3.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.