EDF szykuje elektrownie PV z magazynami energii na 200 MW

EDF szykuje elektrownie PV z magazynami energii na 200 MW
EDF

Francuski koncern energetyczny ma już na koncie budowę jednego z największych na Wyspach bateryjnych magazynów energii, a w ubiegłym roku przejął brytyjskiego dewelopera szykującego projekty magazynów o łącznej mocy 2 GW. Teraz brytyjski oddział EDF wykonuje kolejny krok w obszarze magazynowania energii, którego efektem ma być rozwój dużego portfela elektrowni fotowoltaicznych współpracujących z bateriami.

Francuski potentat energetyczny przyjął cel zwiększenia potencjału odnawialnych źródeł energii z 28 GW do 50 GW w roku, a także budowy magazynów energii o łącznej mocy 10 GW do roku 2035.

W 2018 roku EDF uruchomił jeden z największych nie tylko na Wyspach, ale także w Europie, bateryjnych magazynów energii, o mocy 49 MW i pojemności 35 MWh. Baterie rozmieszczono w 20 kontenerach. 

REKLAMA

Jednostka znajdująca się w Nottinghamshire została zakwalifkowana przez brytyjskiego operatora sieci przesyłowej National Grid do świadczenia usług regulacji częstotliwości tzw. Enhanced Frequency Response. 

W listopadzie 2019 roku EDF informował natomiast o przejęciu brytyjskiej firmy Pivot Power, która ogłosiła plan zakładający budowę w Wielkiej Brytanii bateryjnych magazynów energii o mocy ponad 2 GW oraz największej na świecie sieci stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.

Projekt Pivot Power realizowany we współpracy z National Grid ma wzmocnić brytyjską sieć i dostosować ją do nowych warunków rynku energetycznego, w którym kluczową rolę odegrają farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, których udział w brytyjskim miksie wytwarzania już teraz zbliża się do 1/3.

Realizowany przez Pivot Power projekt wyceniono na 1,6 mld funtów. Zakłada budowę przemysłowych, bateryjnych magazynów energii w 45 lokalizacjach na terenie Wielkiej Brytanii. Jednostkowa moc każdego magazynu wyniesie 50 MW. Urządzenia zostaną podłączone bezpośrednio do sieci przesyłowej zarządzanej przez National Grid. Instalacja pierwszych 10 magazynów miałaby nastąpić w ciągu 18 miesięcy, a 50 w ciągu 5 lat.

REKLAMA

Wszystkie magazyny energii mają dysponować potencjałem – jak wyliczał Pivot Power – pozwalającym na zgromadzenie energii w ilości odpowiadającej dziennemu zapotrzebowaniu 235 tys. brytyjskich gospodarstw domowych, a także mogącym zaabsorbować lub udostępnić moc odpowiadającą 2/3 mocy, którą ma oferować budowana na Wyspach elektrownia jądrowa Hinkley Point C.

Teraz Francuzi wykonują kolejny krok w obszarze rozwoju portfela magazynów energii, ponownie skupiając swoją uwagę na rynku brytyjskim.

EDF poinformował o podjęciu współpracy z brytyjską firmą Octo Energy w zakresie rozwoju portfela farm fotowoltaicznych o mocy 200 MW, przy których od razu mają powstawać magazyny energii.

Obecnie portfel projektów, które rozwija brytyjska spółka EDF Renewables, sięga 4 GW, w tym 1 GW to projekty elektrowni PV.

Francuska grupa energetyczna posiada już na Wyspach 36 farm wiatrowych o łącznej mocy niemal 1 GW.

Octo Energy informuje, że jego dotychczasowa działalność skutkowała budową aktywów w energetyce wiatrowej, słonecznej i biomasowej, których łączna wartość przekracza 2 mld funtów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.