Przełomowa decyzja amerykańskiego sądu ws. magazynów energii

Przełomowa decyzja amerykańskiego sądu ws. magazynów energii
South California Edisson

Amerykański sąd apelacyjny utrzymał w mocy postanowienie federalnego regulatora rynku energii FERC, który zdecydował o dopuszczeniu magazynów energii do świadczenia usług regulacyjnych na równi z konwencjonalnymi elektrowniami na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Ta decyzja została zakwestionowana przez stanowe koncerny energetyczne. 

Kilka la temu federalny regulator rynku energetycznego w USA (Federal Energy Regulator Commission, FERC) przyjął decyzję oznaczoną numerem 841, która dopuszcza jednostki magazynowania energii do świadczenia usług na rzecz działających w USA operatorów systemu przesyłowego – w tym magazyny energii montowane przed i za licznikiem, podłączone do sieci działających w poszczególnych stanach operatorów systemu dystrybucyjnego.

Decyzja FERC nie weszła jednak w życie, gdyż została oprotestowana przez organizacje reprezentujące koncerny energetyczne. W protestach wskazywano, że FERC nie może ingerować w zasady funkcjonowania stanowych systemów dystrybucyjnych.  

REKLAMA

Teraz w końcu sprawę wyjaśnił amerykański federalny sąd apelacyjny w Dystrykcie Kolumbii, który odrzucił skargi skierowane wobec decyzji FERC.

Decyzja amerykańskiego sądu otwiera możliwości udziału w rynku hurtowym energii oraz rynkach usług regulacyjnych magazynów energii o mocy zaczynającej się od 100 kW.

Jednocześnie sąd sprzeciwił się wskazywanej przez przeciwników decyzji FERC możliwości wyłączenia poszczególnych operatorów sieci spod decyzji federalnego regulatora.

REKLAMA

Jak wskazał w swojej decyzji sąd apelacyjny Dystryktu Kolumbii, postawienie FERC „otwiera drzwi wszystkim rodzajom magazynów energii – niezależnie od miejsca ich przyłączenia w systemie elektroenergetycznym – co umożliwia pełne wykorzystanie postępu technologicznego w magazynowaniu energii, co przełoży się na zwiększenie konkurencyjności i ograniczenie cen na rynku hurtowym”.

Według danych amerykańskiej firmy konsultingowej Wood Mackenzie, łączna moc i pojemność bateryjnych magazynów energii zainstalowanych w USA w 2019 roku wyniosła 522,7 MW i 1,113 GWh.

Całkowita wartość inwestycji w bateryjne magazyny energii w USA wyniosła w 2019 roku, według Wood Mackenzie, 712 mln dolarów, a w tym roku ma sięgnąć nawet 2 mld dolarów.

Jeśli chodzi o segment przemysłowych magazynów energii, instalowanych „przed licznikiem”, największe inwestycje w ubiegłym roku zrealizowano w USA w Massachusetts (75 MWh), na Hawajach (70 MWh) i w stanie Nowy Jork (69 MWh).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.