Domowe magazyny energii mają powstawać w Krośnie

Domowe magazyny energii mają powstawać w Krośnie
Bartłomiej Steczowicz

Aqumu.com to polska spółka w organizacji, która od początku przyszłego roku ma zaoferować prosumentom i odbiorcom komercyjnym bateryjne magazyny energii elektrycznej wraz z oprogramowaniem i sterowaniem, pozwalającym na efektywne bilansowanie generacji fotowoltaicznej i profili odbioru energii.

Jak podkreślają pomysłodawcy projektu Aqumu.com, wpisuje się on w koncepcję budynków o zerowym zapotrzebowaniu na energię elektryczną z sieci, umożliwi tworzenie lokalnych obszarów bilansowania i pozwoli na optymalizację autokonsumpcji energii wytwarzanej lokalnie i wspierania rozwoju grupowej czy wirtualnej energetyki prosumenckiej.

Podstawowa jednostka magazynu zawierającego baterie litowo-jonowe ma posiadać pojemność 10 kWh. Urządzenie ma posiadać możliwość pracy zarówno w trybie on-grid jak i wyspowej.

REKLAMA

Magazyn ma także posiadać możliwość współpracy w pracy autonomicznej z generatorem synchronicznym (diesel/gaz).

Urządzenie ma przy tym być zgodne z wymogami narzucanymi przez tzw. Kodeks Sieciowy RfG w zakresie wsparcia zdalnej regulacji instalacji OZE.

Jak deklaruje w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl stojący za projektem Aqumu.com Bartłomiej Steczowicz, magazyn ma być dostępny w cenie nieprzekraczającej 25 tys. zł brutto przy zakupie wraz z instalacją fotowoltaiczną.

REKLAMA

– Infrastruktura magazynowania energii w formule smart pozwoli nam na wsparcie klientów w zakresie szybkiej monetyzacji zakupionych magazynów energii – zapewnia Bartłomiej Steczowicz.

–  Umożliwimy świadczenie usług DSR, frequency regulation, congestion management, arbitraż cenowy, poprawę jakości zasilania oraz wskaźników SAIDI/SAIFI. Będziemy oferować magazyny o pojemności 10-50 kWh. Magazyny będę gotowe do współpracy z popularnymi fotowoltaicznymi falownikami hybrydowymi – deklarujący pomysłodawca projektu Aqumu.com.

Wiadomo, że magazyny mają być składane i wyposażane w układy sterowania w Polsce. Możliwa lokalizacja fabryki i centrum badawczego to Krosno, z którego władzami są prowadzone rozmowy na temat tej inwestycji.

– W ciągu 3 miesięcy zakończymy proces pozyskanie partnera strategicznego do projektu, który wzmocni spółkę finansowo i będzie wspierać budowę sprawnych kanałów dystrybucji produktów i usług elektrowni wirtualnej – informuje Bartłomiej Steczowicz.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.