Kolejne magazyny energii na stacjach ładowania GreenWay Polska

Kolejne magazyny energii na stacjach ładowania GreenWay Polska
GreenWay Polska

GreenWay Polska oferuje kierowcom samochodów elektrycznych już ponad 200 stacji ładowania. Dwusetna stacja została uruchomiona w galerii handlowej Elektrownia Powiśle w Warszawie. W lipcu firma zainstalowała w naszym kraju dziesiąty magazyn energii, który ma zwiększyć możliwości ładowania elektryków.

Mimo pandemii COVID-19 rynek elektromobilności w Polsce cały czas się rozwija. W pierwszym półroczu 2020 r. liczba samochodów elektrycznych w naszym kraju zwiększyła się o 3275, czyli o 65 proc. więcej niż w porównywalnym okresie w roku 2019. Rozwija się również infrastruktura ładowania elektryków. Na koniec czerwca 2020 r. liczba stacji ładowania w Polsce wyniosła 1194, z czego 390 to stacje szybkiego ładowania. 

W lipcu wolumen publicznie dostępnych stacji ładowania wzrósł między innymi dzięki uruchomieniu nowych stacji w sieci GreenWay Polska.

REKLAMA

Dwusetna stacja GreenWay w Polsce została zainstalowana w Elektrowni Powiśle – centrum handlowym w Warszawie przy ulicy Zajęczej. W tym miejscu kierowcy mają do dyspozycji łącznie 16 stacji ładowania.  

– Cały czas rozbudowujemy naszą sieć, pomimo wolniejszego niż zakładane tempa rozwoju rynku samochodów. Ważne jest, aby elektromobilność osiągnęła masę krytyczną, a to z kolei zależy od zasięgu sieci ładowania. Poprzez rozbudowę sieci zwiększamy komfort używania elektryków – komentuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska.

W ubiegłym miesiącu GreenWay Polska uruchomił ponadto cztery kolejne magazyny energii połączone ze stacjami ładowania o dużej mocy. Obecnie łączna liczba magazynów w sieci GreenWay w naszym kraju wynosi dziesięć. Dodatkowo zainstalowany został jeden magazyn, który czeka na uruchomienie stacji ultraszybkiego ładowania. Każdy magazyn dysponuje pojemnością 90 kWh oraz mocą 60 kW.  

Jak informuje GreenWay Polska, montowane na stacjach ładowania magazyny energii, zwane WattBoosterami, mają zapewniać maksymalną moc stacji, również przy ograniczonej mocy przyłącza energetycznego. 

Ma to zapewnić krótki czas ładowania nawet w sytuacji, gdy moc stacji ograniczona jest do 40 kW, co wynika z wysokich opłat dystrybucyjnych. Zastosowanie magazynu w takiej lokalizacji pozwoli na ładowanie samochodów elektrycznych z mocą dochodzącą do 100 kW.

REKLAMA

Pierwszy magazyn energii w Polsce został zainstalowany na początku 2019 roku w Galerii Metropolia w Gdańsku. Energia jest tam magazynowana w zużytych bateriach z aut elektrycznych, które w ten sposób otrzymują drugie życie. W pozostałych magazynach zainstalowano nowe baterie. 

Stacje ładowania wykorzystujące magazyny energii i tym samym dysponujące zwiększoną mocą ładowania działają obecnie w następujących lokalizacjach:

  1. Galeria Metropolia, Gdańsk (80 kW) 
  2. Port Kopytkowo przy autostradzie A1 (100 kW) 
  3. Chata Góralska, Ciechocinek (100 kW) 
  4. Porto Fino, Lućmierz (100 kW) 
  5. Stacja Paliw Posiłek, Krapkowice (100 kW) 
  6. Shopin, Łódź (100 kW) 
  7. Stacja paliw Bp, Przyłęk (100 kW) 
  8. Stacja Paliw Gramax, Mława (100 kW) 
  9. Stacje Orlen, Brzeg (100 kW) 

W najbliższym czasie zostanie także uruchomiona ultraszybka ładowarka wyposażona w magazyn energii na stacji paliw BP w Strzelcach Opolskich, gdzie maksymalna moc ładowania wyniesie aż 200 kW.  

Dodatkowo GreenWay dysponuje jeszcze trzema magazynami energii na Słowacji. Pierwszy z nich powstał w Bratysławie na początku 2018 roku. 

Magazyny energii zarówno w Polsce, jak i w Słowacji powstały dzięki wsparciu Komisji Europejskiej. Projekt, jest wspierany w ramach unijnego programu „Łącząc Europę”. Poza magazynami energii budowa samych stacji ładowania wspierana jest także przez Europejski Bank Inwestycyjny. 

GreenWay Polska jest częścią międzynarodowej grupy GreenWay. Firma istnieje od 2011 r., działając w Polsce od 2016 roku. Obecnie w sieci GreenWay jest ponad 300 stacji ładowania, z czego 200 znajduje się w naszym kraju. Są to w większości stacje szybkiego ładowania o dużej mocy.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.