Powstaje największy bateryjny magazyn energii na świecie z nowymi bateriami Tesli

Powstaje największy bateryjny magazyn energii na świecie z nowymi bateriami Tesli
Tesla

W Kalifornii rozpoczęła się budowa największego na świecie bateryjnego magazynu energii, który zostanie wyposażony w najnowsze rozwiązanie Tesli, jakim są ogromne baterie tzw. Megapacki, których pojemność jest ponad 10-krotnie większa od dotychczas oferowanych przez Teslę tzw. Powerpacków.

Do tej pory Tesla dostarczała do bateryjnych magazynów energii zestawy baterii – tzw. Powerpacki, których jednostkowa pojemność może sięgać maksymalnie 232 kWh (AC).

Z takich baterii składa się m.in. obecnie drugi największy na świecie bateryjny magazyn energii, który znajduje się w Australii i którego parametry po niedawno zakończonej rozbudowie liczą 150 MW oraz 194 MWh (magazyn o większej mocy 250 MW uruchomił w sierpniu w Kalifornii inwestor LS Power, nie podano jednak pojemności tej jednostki).

REKLAMA

Obecnie w Kalifornii trwa już jednak budowa jeszcze większe bateryjnej jednostki umożliwiającej gromadzenie energii, która będzie bazować na najnowszym rozwiązaniu Tesli w obszarze magazynowania energii, jakim są zestawy baterii Megapack o jednostkowej mocy 1,5 MW i pojemności 3 MWh.

Zaletą Megapacków w porównaniu od Powerpacków ma być m.in. wyższa o 60 proc. gęstość energii. Tesla nie prezentuje przy tym na swojej stronie internetowej bardziej szczegółowej specyfikacji nowych magazynów.

Dostawa na miejsce inwestycji gotowych, złożonych w fabryce Megapacków ma istotnie zmniejszyć koszty i czas potrzebny na wybudowanie magazynu i podłączenie go do sieci.

Tesla zapewnia, że dzięki zastosowaniu Megapacków jest w stanie uruchomić magazyn o mocy 250 MW i pojemności sięgającej nawet 1 GWh w zaledwie 3 miesiące.

Amerykańska firma podkreśla przy tym, że bazujące na tej technologii magazyny będzie można bezpośrednio podłączyć po stronie DC np. do elektrowni fotowoltaicznych, a Megapacki będą mogły współpracować z opracowanymi przez Teslę aplikacjami, które mają optymalizować ich efektywność, ale także maksymalizować m.in. efekty udziału w hurtowym rynku energii.

REKLAMA

W Kalifornii właśnie rozpoczyna się instalacja pierwszych Megapacków, które wejdą w skład największego na świecie bateryjnego magazynu energii, mającego stanowić alternatywę dla szczytowych elektrowni gazowych jako źródła zapewniającego dodatkowy backup i elastyczność dla lokalnego systemu energetycznego.

Inwestor w projekcie o nazwie Moss Landing, kalifornijski koncern energetyczny PG&E, przekazał, że na miejscu już zainstalowano pierwsze Megapacki.

PG&E

Po zainstalowaniu wszystkich zaplanowanych jednostek w liczbie 256 powstanie największy na świecie bateryjny magazyn energii o mocy 182,5 MW i pojemności 730 MWh (w planie jest rozbudowa do 1,1 GWh). Jednostka ma zyskać status operacyjny w drugim kwartale przyszłego roku.

PG&E zakłada, że dzięki zastąpieniu tym magazynem elektrowni gazowych uda mu się zaoszczędzić nawet ponad 100 mln dolarów w okresie 20 lat funkcjonowania magazynu.

Do tej pory Tesla dostarczyła już bateryjne magazyny energii – Powerpacki, ale także mniejsze magazyny tzw. Powerwalle – o łącznej pojemności ponad 2 GWh, w tym wyłącznie w ubiegłym roku zrealizowano dostawy na ponad 1 GWh.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.