W Belgii powstanie magazyn energii za 30 mln euro

W Belgii powstanie magazyn energii za 30 mln euro
Engie

W Belgii powstanie jeden z największych bateryjnych magazynów energii w Europie. Za inwestycją stoi Trafigura jedna z największych na świecie firm specjalizujących się w handlu ropa i metalami, której przychody w roku finansowym 2020 sięgnęły aż 147 miliardów dolarów.

Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach utworzonego zaledwie w 2020 roku joint venture o nazwie Nala Renewables, za którym stoją Trafigura Group i IFM Investors.

W ciągu najbliższych pięciu lat Nala Renewables chce zbudować portfel odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2 GW.

REKLAMA

Inwestycje w obszarze czystej energii Nala Renewables zaczyna od budowy czterogodzinnego, litowo-jonowego magazynu energii o mocy 25 MW i pojemności 100 MWh. Budowa rozpocznie się jeszcze w pierwszej połowie tego roku i powinna zakończyć się w 2022 r.

Magazyn ma wspierać stabilność sieci elektroenergetycznej, świadcząc usługi bilansowania. Urządzenie ma ponadto gromadzić nadwyżki energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i oddawać ją do sieci w czasie szczytowego zapotrzebowania.

Projekt zostanie zrealizowany w miejscowości Balen na terenie zakładu przetwórstwa cynku należącego do koncernu Nystar.

REKLAMA

Nystar jest częścią grupy Trafigura. W celu zabezpieczenia dostaw zielonej energii dla swojej belgijskiej infrastruktury w 2019 roku firma podpisała 15-letnią umowę PPA na zakup energii z ogromnej farmy fotowoltaicznej.

Farma PV uruchomiona w pobliżu miasta Lommel w północno-wschodniej części kraju liczy 99,5 MW, co czyni ją największym tego rodzaju obiektem w Belgii.

Co ciekawe 303 tys. modułów fotowoltaicznych, które składają się na tę farmę PV, ustawiono w orientacji wschód-zachód. Szacowana produkcja energii wyniesie 85 GWh w skali roku.

Inwestorem jest należąca do lokalnego rządu regionu Limburgii spółka Limburgse Investeringsmaatschappij.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.