Ogromna bateria będzie absorbować moc bierną

Ogromna bateria będzie absorbować moc bierną
Zenobe Energy

Największy bateryjny magazyn energii w Europie, który ma być gotowy w przyszłym roku, jako pierwsza jednostka tego rodzaju będzie świadczyć usługi na rzecz operatora brytyjskiego systemu elektroenergetycznego w zakresie absorbcji mocy biernej.

Jednogodzinny magazyn energii o mocy 100 MW i pojemności 100 MWh zbuduje w pobliżu miasta Chester w północno-zachodniej Anglii deweloper Zenobe Energy. Instalacja zostanie podłączona do sieci 275 kV.

Ma to być pierwszy bateryjny magazyn energii, który będzie świadczyć usługi na rzecz operatora systemu przesyłowego National Grid w zakresie absorbcji mocy biernej. Oprócz tego magazyn ma zarabiać na udziale w rynku mocy oraz świadczeniu dodatkowych usług bilansowania sieci.

REKLAMA

Wcześniej, gdy brytyjski deweloper ogłaszał pozyskanie 9-letniego kontraktu od National Grid, informowano, że moc magazynu w pobliżu Chester wyniesie 50 MW. Teraz jest mowa o jednostce o dwukrotnie większej mocy.

Instalacja ma być gotowa w kwietniu 2022 roku i jak zapewnia Zenobe Energy, powinien to być wówczas największy bateryjny magazyn energii w Europie.


W samej Wielkiej Brytanii są jednak w przygotowaniu jeszcze większe baterie. Realizację takich inwestycji zapoczątkowały zmiany wprowadzone w brytyjskim prawie, które umożliwiły rozwijanie projektów magazynów o mocy ponad 50 MW na podstawie decyzji lokalnych władz, a nie jak wcześniej poprzez trudniejsze, bardziej czasochłonne procedury realizowane na szczeblu centralnym.

REKLAMA

Jak informuje serwis Energy Storage News, jednym z takich projektów są trzy magazyny energii o łącznej mocy 150 MW i pojemności 266 MWh, które w Minety w południowo-zachodniej Anglii zbuduje firma Penso Power. Z końcem ubiegłego roku status operacyjny zyskała już cześć baterii o mocy 100 MW i pojemności 136 MWh.

Z kolei w 2024 r. gotowy ma być magazyn o mocy 320 MW i pojemności 640 MWh, który w Essex w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii zbuduje deweloper Intergen. Etap konstrukcyjny w projekcie o nazwie London Gateway ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Kolejne duże magazyny energii na Wyspach powinien oddawać do użytku również Zenobe Energy, w czym powinna pomóc inwestycja w wysokości 150 mln funtów zrealizowana kilka miesięcy temu przez fundusz Infracapital.

Zenobe Energy oprócz budowy stacjonarnych magazynów specjalizuje się w dostarczaniu infrastruktury ładowania autobusów elektrycznych. Brytyjska firma zakłada, że dzięki środkom pozyskanym od Infracapital będzie w stanie przeznaczyć na inwestycje w obu obszarach w sumie 450 mln funtów.

Firma planuje w okresie najbliższych dwóch lat dostarczenie baterii o pojemości co najmniej 500 MWh oraz stacji ładowania, które obsłużą około tysiąca e-busów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.