Siemens zbuduje największy magazyn energii w Niemczech

Siemens zbuduje największy magazyn energii w Niemczech
Fluence

Należąca do Siemensa i AES Corporation firma Fluence ma zbudować największy bateryjny magazyn energii w Niemczech. Inwestycja zostanie zrealizowana w Wunsiedel w Bawarii.

Magazyny energii stają się koniecznym komponentem niemieckiej Energiewende. Nasi zachodni sąsiedzi zgodnie z rządową strategią energetyczną mają zwiększyć udział OZE w swojej elektroenergetyce z obecnych ok. 45-50 proc. do 65 proc. do roku 2030.

Aby niemiecki system elektroenergetyczny zaczął lepiej radzić sobie z zagospodarowaniem nadwyżek energii odnawialnej i utrzymywaniem częstotliwości sieci na bezpiecznym poziomie, konieczne jest budowanie elastyczności, którą mogą zapewnić m.in. bateryjne magazyny energii.

REKLAMA

Największa tego rodzaju inwestycja w Niemczech ma zostać zrealizowana w mieście Wunsiedel położonym w kraju związkowym Bawaria.

List intencyjny w tej sprawie podpisały Siemens Smart Infrastructure oraz konsorcjum Zukunftsenergie Nordostbayern.

Inwestycja zakłada budowę magazynu o mocy 100 MW i pojemności 200 MWh. Technologię bazującą na ogniwach litowo-jonowych ma dostarczyć utworzona przez Siemensa i amerykański AES Corporation firma Fluence.

REKLAMA

Zukunftsenergie Nordostbayern ma wykorzystywać magazyn do zarządzania podażą energii ze źródeł odnawialnych i zaspokajania nią szczytowego zapotrzebowania na energię w czasie ograniczonej pracy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

Do lepszego zarządzania lokalnym systemem energetycznym ma posłużyć planowana również w Wunsiedel instalacja do produkcji wodoru z wykorzystaniem nadwyżek energii odnawialnej.

W tym celu Siemens Energy uruchomi na miejscu elektrolizer wykorzystujący technologię PEM (Proton Exchange Membrane) o mocy 8,75 MW, który ma dodatkowo współpracować ze zbudowanym w 2017 roku w tej lokalizacji bateryjnym magazynem o mocy 6 MW.

Elektrolizer ma osiągnąć status operacyjny latem przyszłego roku. Po 45 proc. udziałów w tym projekcie posiadają Siemens Financial Services oraz firma Rießner Gase GmbH, natomiast 10 proc. będzie mieć komunalna spółka Stadtwerke Wunsiedel.

Produkowany na miejscu wodór ma trafiać do klientów w Bawarii, Turyngii, a także w Czechach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.