Form Energy szykuje 10 razy tańszą baterię niż litowo-jonowa

Form Energy szykuje 10 razy tańszą baterię niż litowo-jonowa
Form Energy

Amerykański start-up Form Energy, w który zainwestowali już m.in. Bill Gates oraz Jeff Bezos, ujawnił szczegóły na temat opracowanej przez siebie chemicznej baterii żelazowo-powietrznej. Koszt przechowywania w niej energii ma być 10-krotnie niższy od kosztu magazynowania za pomocą baterii litowo-jonowej. W dodatku w przeciwieństwie do Li-Ion technologia amerykańskiej firmy ma dawać możliwość gromadzenia energii w czasie do kilku dni.

Podstawowa zasada działania baterii Form Energy opiera się na prostej reakcji utleniania żelaza. Gdy bateria ulega rozładowaniu, tlen z powietrza atmosferycznego zamienia metaliczne żelazo w rdzę. Natomiast podczas ładowania, w wyniku dostarczonego prądu, rdza z powrotem zamienia się w żelazo, a jedynym produktem ubocznym procesu jest tlen. Bateria ma być zdolna do ciągłego rozładowywania energii przez ponad sześć dni. Każdy akumulator ma wielkość pralki i jest wypełniony niepalnym elektrolitem. Wewnątrz zbiornika znajdują się stosy ogniw zawierających elektrody żelazne i powietrzne umożliwiające magazynowanie i rozładowywanie energii elektrycznej.

Kolejne jednostki bateryjne mają być zgrupowane w modułowych blokach dochodzących do mocy megawatów i mają być składowane w halach chroniących je przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego. System o mocy około 3 MW ustawiony w gęstej konfiguracji ma zajmować mniej więcej powierzchnię akra  (około 0,4 ha). Akumulatory będzie można instalować w dowolnym miejscu, chociażby w obszarach miejskich, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne lokalnym odbiorcom.

REKLAMA

Przed rokiem Form Energy podpisało już umowę na wdrożenie pilotażowego systemu o mocy 1 MW z przedsiębiorstwem energetycznym Great River Energy w stanie Minnesota. Oczekuje się, że instalacja zostanie uruchomiona pod koniec 2023 roku. CEO Form Energy, Mateo Jaramillo, zapowiedział, ze jego zespół pracuje nad umożliwieniem szerszego wdrożenia baterii w następnym roku. Założyciel dodaje również, że jego zespół prowadzi już rozmowy z kilkoma innymi przedsiębiorstwami na temat wdrażania systemów bateryjnych.

W tym tygodniu Form Energy ogłosił nową rundę finansowania o wartości 200 milionów USD. Największe środki Form Energy pozyskał od globalnego giganta hutniczego i wydobywczego ArcelorMittal produkującego ogromne ilości żelaza niezbędnego do produkcji opracowanych baterii.

Form Energy i ArcelorMittal wspólnie pracowały nad określeniem zoptymalizowanej specyfikacji niezbędnej do produkcji żelaza. Co więcej, jak donosi portal Energy Storage, współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami ma również opierać się udostępnieniu przez ArcelorMittal łańcucha dostaw dla szybszego transport materiałów i przyspieszenia procesu produkcji baterii, tak aby nadążyć za potrzebami rynku.

REKLAMA

Amerykański start-up otrzymał już wcześniej wsparcie finansowe od Breakthrough Energy Ventures, funduszu inwestycyjnego na rzecz klimatu, w który swoje środki angażują między innymi Bill Gates, Jeff Bezos czy włoski gigant naftowy Eni.

Według doniesień dziennika New York Times, Form Energy podejmie współpracę z koncernem energetycznym w Minnesocie przy pilotażowym projekcie mającym dotyczyć wybudowana baterii powietrznej będącej w stanie dostarczać energię elektryczną nieprzerwanie przez okres 150 godzin. 

Dłuższy okres magazynowania i niższy koszt to potencjalnie duża przewaga nad obecnie najpopularniejszą, rozwijaną w energetyce technologią magazynowania energii, jaką są baterie litowo-jonowe.

Form Energy podkreśla jednak, że jego technologia nie jest konkurencją dla Li-Ion, a może być jej uzupełnieniem.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.