Umowa na energię z ogromnej farmy PV z magazynem energii 600 MWh

Umowa na energię z ogromnej farmy PV z magazynem energii 600 MWh
EDF Renewable Energy1

Amerykański oddział francuskiego koncernu energetycznego EDF Renewable Energy podpisał umowę na sprzedaż energii z ogromnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 300 MW(AC) oraz bateryjnego magazynu energii o pojemności 600 MWh. To jedna z największych umów jeśli chodzi o energię z inwestycji polegających na budowie elektrowni fotowoltaicznych współpracujących z magazynami energii.

Instalowanie fotowoltaiki z magazynami energii sprawia, że energia wytworzona w ciągu dnia może zostać wykorzystana w czasie wieczornego wzrostu zapotrzebowania na energię, który jest szczególnie widoczny w Kalifornii i który przewyższa zapotrzebowanie notowane w ciągu dnia. Zjawisko to jest określane jako tzw. duck curve.

EDF Renewable Energy działa na amerykańskim rynku odnawialnych źródeł energii już od 35 lat i do tej pory przygotował projekty elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych i magazynów energii o łącznej mocy około 20 GW.

REKLAMA

Teraz zarząd firmy doszedł do wniosku, że dalszy rozwój zdolności wytwórczych OZE musi iść w parze z budową zdolności magazynowania energii wytwarzanej przez elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe.

– Połączenie fotowoltaiki i magazynów energii sprawia, że energia produkowana w ciągu dnia może zostać wykorzystana w późniejszej porze, tworząc równowagę między popytem i podażą. Magazyny energii mogą ograniczać wzrost cen energii i zapewniać stabilność systemowi energetycznemu w sposób przyjazny dla środowiska – wskazuje EDF Renewable Energy.

Efektem strategii EDF Renewable Energy jest przygotowanie ogromnego projektu o nazwie Desert Quartzite, na który złoży się ogromna elektrownia fotowoltaiczna o mocy 300 MW(AC), w której panele zostaną umieszczone na jednoosiowych trackerach i która będzie współpracować z magazynem energii o pojemności 600 MWh (nie podano mocy urządzenia). Inwestycja jest zlokalizowana na federalnych gruntach w Riverside County Kalifornii.


REKLAMA

Inwestycja zostanie zrealizowana dzięki 15-letniej umowie na zakup energii, którą EDF zawarł ze sprzedającą energię w Kalifornii firmą Clean Power Alliance.

EDF Renewable Energy wylicza, że energia wytwarzana przez Desert Quartzite odpowiada zapotrzebowaniu generowanemu przez 163 tys. kalifornijskich gospodarstw domowych, a jej działalność wpłynie na ograniczenie emisji, która powstałaby w wyniku konwencjonalnego wytwarzania, w ilości odpowiadającej emisjom generowanym przez około 145 tys. samochodów osobowych.

Dostawy energii dla gospodarstw domowych obsługiwanych przez Clean Power Alliance mają rozpocząć się w lutym 2024 r., a w realizację tej inwestycji ma być zaangażowanych w sumie około 800 pracowników.  

Będzie to kolejny projekt typu solar+storage w Kalifornii i jeden z największych na świecie bateryjnych magazynów energii.

Największy znajduje się również w tym stanie USA i powstał w wyniku rozbudowy wcześniej zainstalowanego magazynu, który jest zlokalizowany na terenie elektrowni Moss Landing należącej do koncernu energetycznego Vistra Energy.

Jednostka bateryjna w Moss Landing po rozbudowie może pracować z mocą 400 MW w czasie do czterech godzin i będzie świadczyć na rzecz operatora Pacific Gas and Electric Company (PG&E) usługi w ramach mechanizmu określanego jako „resource adequacy”. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.