Magazyn energii: czy warto?

Magazyn energii: czy warto?
Stilo Energy

Systematycznie rośnie popularność instalacji fotowoltaicznych jako źródeł zasilania urządzeń w domach, gospodarstwach i firmach. Konieczność sprzedaży nadwyżek energii do sieci oraz pobieranie jej w czasie przerw w pracy instalacji obniża opłacalność inwestycji. Dlatego coraz więcej użytkowników fotowoltaiki uważa, że warto zaopatrzyć się w magazyny energii.

Co to jest magazyn energii?

Magazyn energii jest urządzeniem służącym do przechowywania nadwyżek energii elektrycznej. Zmagazynowany prąd można wykorzystać w czasie, gdy energia z sieci jest droższa, występują przerwy w dostawie, miała miejsce awaria prądu z sieci bądź instalacja, będąca głównym źródłem energii elektrycznej, nie pracuje. Ten ostatni przypadek dotyczy głównie nocy, kiedy panele fotowoltaiczne z oczywistych względów nie są w stanie produkować energii.

REKLAMA

Jak działa magazyn energii?

Elektromechaniczny magazyn energii przekształca energię elektryczną w energię elektrochemiczną i w takiej formie zostaje ona zmagazynowana w akumulatorach lub ładowalnych bateriach. Natomiast podczas pobierania energii z magazynu, ma miejsce odwrotny proces – przetworzenie energii elektrochemicznej w energię elektryczną wykorzystywaną do zasilania urządzeń.

Magazyn energii – zalety i korzyści

Z posiadaniem magazynu energii na potrzeby domu, firmy czy też gospodarstwa rolnego wiąże się wiele korzyści, np.:

  • niezależność energetyczna;
  • bezpieczeństwo w razie awarii prądu z sieci lub wyłączeń;
  • możliwość użytkowania nadwyżek energii zamiast ich sprzedaży po niekorzystnej cenie;
  • zmniejszenie ryzyka nadmiernego podbijania napięcia w sieci i wyłączeń instalacji.

Magazyn energii do domu jednorodzinnego

Domy jednorodzinne posiadają zazwyczaj instalację PV o mocy wystarczającej na pokrycie ich zapotrzebowania energetycznego z lekką nadwyżką. Aby dobrać magazyn energii do potrzeb danego gospodarstwa, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim liczbę i rodzaj urządzeń w nim występujących. Mały magazyn energii o pojemności 5 kWh jest w stanie przechować energię, która wystarczy na 6-7 godzin pracy standardowych domowych urządzeń.

Magazyn energii dla firm

Ze względu na duże zapotrzebowanie energetyczne przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych posiadanie magazynu energii jest szczególnie korzystne. Chroni ono przed przestojami w pracy firmy, spowodowanymi przerwami w dostawach prądu. Ponadto możliwość wykorzystania nadprodukowanej energii, zamiast przesyłania jej do sieci po niesatysfakcjonującej cenie, to duża oszczędność funduszy na inwestycje.

Magazyn energii dla rolnika

REKLAMA

Dzięki niezależności energetycznej, rolnicy są w stanie zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom i utrzymać działanie maszyn niezależnie od pogody oraz przerw w dostawach prądu z sieci. Ponadto zmodernizowane gospodarstwo rolne i prośrodowiskowa postawa to przyszłościowy trend, który doceniają także konsumenci.

Magazyn energii + fotowoltaika = zestaw idealny?

Instalacja fotowoltaiczna wraz z magazynem energii to duet kompletny, pozwalający na maksymalne wykorzystanie paneli i oszczędność. Co więcej, wiele firm oferujących fotowoltaikę udziela korzystnych rabatów na magazyny energii, nabywane od razu z instalacją PV.

Ile kosztuje magazyn energii?

Cena magazynu energii zależy przede wszystkim od wydajności urządzenia. Magazyn energii o pojemności 5 kWh kosztuje średnio 25 tys. zł. Natomiast magazyn liczący 10 kWh pojemności to koszt ok. 45 tys. zł. Na inwestycję w magazyny energii przewidziano dofinansowania i inne formy wsparcia.

Obecnie mamy do dyspozycji kilka możliwości pozyskania funduszy na zakup magazynu energii. Do najważniejszych z nich należą:

  • IV edycja popularnego programu Mój Prąd 4.0, która ruszyła 15 kwietnia 2022 roku, zakłada dofinansowanie na zakup i montaż magazynu energii w wysokości do 7500 zł.;
  • II transza środków z Funduszu Modernizacyjnego, czyli programu UE dedykowanego 10 krajom Unii, w tym Polsce. Dotacja w wysokości do 60 proc. kosztów ma być przyznawana na budowę magazynów Operatorom Systemu Dystrybucyjnego;
  • program Agroenergia przyznający dofinansowania na inwestycję w magazyny energii rolnikom lub dzierżawcom nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni od 1 do 300 ha, prowadzących gospodarstwo co najmniej rok. Wysokość wsparcia jest zależna od mocy instalacji i wynosi do 20 proc. kosztów;
  • ulga inwestycyjna dla rolników, wynosząca 25 proc. kosztów. Można je odliczyć od podatku rolnego, a także uzyskać zwrot podatku VAT.

Ile lat wytrzyma magazyn energii?

Każde urządzenie z czasem traci swoją wydajność. Tak samo jest w przypadku magazynów energii. Występujące tam baterie z czasem tracą swoją pojemność, która powiązana jest z liczbą cyklów jej życia. Baterie dobrej klasy, typu akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFEPO4), charakteryzują się dużą liczbą cykli, która oscyluje w granicach 6000 cykli i rozładowań baterii, co w zależności od częstotliwości operacji daje ok. 10-16 lat użytkowania, po których przekroczeniu pojemność baterii ulega znacznemu obniżeniu.

Podsumowanie: czy warto inwestować w magazyn energii?

Odpowiedź na pytanie o to, czy warto inwestować w magazyny energii, jest dla wielu uzależniona od kosztów takiego przedsięwzięcia. Jednak oferowane dofinansowania, wzrastający popyt na magazynowanie zamiast odsprzedaży energii do sieci i związana z tym rosnąca konkurencja na rynku producentów mogą przyczynić się do spadku cen i wzrostu zainteresowania. Słowem: magazyny energii już zaczynają przeżywać swój boom i nic nie wskazuje na to, aby to się zatrzymało.

Jeśli chcesz dokładnie sprawdzić, ile może kosztować magazyn energii dostosowany do Twoich potrzeb, najwygodniejszym rozwiązaniem jest kontakt ze Stilo Energy. Eksperci od fotowoltaiki podpowiedzą Ci, który magazyn energii wybrać, a także jakie koszty i oszczędności możesz zakładać.

 

artykuł sponsorowany