Enea opracuje magazyn energii dla prosumenta

Enea opracuje magazyn energii dla prosumenta
Enea

Grupa Enea zapowiada wprowadzenie na rynek domowego magazynu energii. W jego opracowaniu ma pomóc firma Jenox Akumulatory, wytwarzająca blisko milion samochodowych baterii rocznie.

Enea oraz firma Jenox Akumulatory rozpoczną projekty badawczo-rozwojowe w zakresie magazynowania energii, w tym rozwiązań dla prosumentów.

Celem współpracy jest opracowanie i stworzenie prototypu domowego magazynu energii przeznaczonego dla prosumentów. List intencyjny inicjujący współpracę został podpisany w Chodzieży w woj. wielkopolskim, gdzie swoją siedzibę i zakład produkcyjny ma firma Jenox Akumulatory. Rezultaty projektu mają być znane za kilkanaście miesięcy.

REKLAMA

Enea podkreśla w komunikacie, że przydomowe magazyny energii elektrycznej u odbiorców przyłączonych do sieci energetycznej niskiego napięcia to naturalny kierunek rozwoju w czasie ożywionego wzrostu liczby i mocy mikroinstalacji prosumenckich.

Wiadomo, że do budowy magazynów wykorzystana ma zostać technologia baterii kwasowo-ołowiowych, od której odszedł przemysł stacjonarnych magazynów energii. Enea i Janex Akumulatory zapewniają jednak, że ta technologia nadal ma przyszłość, a jej przewaga – na którą wskazuje Enea – to możliwość niemal pełnego recyklingu (nawet do 98 proc.), a także szeroka dostępność surowców potrzebnych do wyprodukowania baterii.

Rozwój energetyki rozproszonej

REKLAMA

Paweł Majewski, prezes Enei, zapewnia, że rozwój projektów w zakresie magazynowania energii i świadczenie takich usług na zewnątrz stanowi jeden z kluczowych kierunków transformacji Grupy Enea zapisanych w strategii rozwoju przedsiębiorstwa. 

– Przydomowe magazyny energii umożliwią dalszy dynamiczny rozwój energetyki rozproszonej i optymalne wykorzystanie mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dzięki magazynom prosumenci będą mogli maksymalizować zużycie energii na własne potrzeby, na miejscu w swoich domach. Liczymy, że dzięki projektowi powstanie prototyp magazynu, który będzie w przyszłości atrakcyjny dla klientów i stanie się częścią naszej oferty produktów multienergetycznych – dodaje Lech Żak, wiceprezes Enei ds. strategii i rozwoju.

Enea badała ostatnio możliwość zastosowania stacjonarnych magazynów energii w innym projekcie. Pięć magazynów energii w różnych technologiach zainstalowano w Gubinie, Pogorzelicy, Opalenicy, Zielonej Górze i Bydgoszczy. Moc każdego magazynu wyniosła po 100 kW, jednak ich pojemności znacznie się różniły.

Przeprowadzone przez Eneę testy miały wykazać, które z urządzeń w zależności od specyfiki sieci spełniają optymalnie oczekiwania operatora sieci dystrybucyjnej. Więcej na ten temat w artykule: Enea sprawdziła pięć technologii magazynowania energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.