Zabezpieczenie baterii litowo-jonowych typu plug and play

Zabezpieczenie baterii litowo-jonowych typu plug and play
Xtralis

Li-ion Tamer Gen 2 został zaprojektowany w celu zwiększenia bezpieczeństwa baterii litowo-jonowych. Produkt wyróżnia się łatwą instalacją i kompatybilnością z szeroką gamą baterii li-ion. Wyróżniony został na tegorocznych targach Intersolar w kategorii Przechowywanie energii elektrycznej.

Li-ion Tamer Gen 2 to urządzenie składające się ze sterownika i czujników, służące do zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania baterii litowo-jonowych. Potrafi wykrywać obecność oparów ulatniających się z awaryjnej baterii, które mogą być zapowiedzią niestabilności termicznej.

Urządzenie zostało zaprojektowane w koncepcji plug and play, dzięki czemu składa się z niewielu elementów i jest łatwe w instalacji i użytkowaniu.

REKLAMA

Czujniki gazów odlotowych dla prawidłowego działania nie wymagają wcześniejszej kalibracji. Potrafią wykryć wszystkie związki chemiczne, które mogą znajdować się w bateriach li-ion. Są bardzo wrażliwe dzięki wbudowanym algorytmom wykrywania.

Test działania

Odpowiedź czujników gazu można łatwo zweryfikować, wykonując test. Aby potwierdzić prawidłową pracę urządzenia, czujniki można aktywować przy użyciu otwartej butelki zawierającej związki odgazowujące – m.in. węglan dietylu OC(OCH2CH3)2. Jest ona dostarczana przez firmę Xtralis, jednego z dystrybutorów urządzenia Li-ion Tamer Gen 2.

Wspomniane czujniki są podłączone do kontrolera (maks. 15 czujników do jednego kontrolera), który wyposażony jest ponadto w wyjścia cyfrowe i w  Modbus, dzięki czemu można skorzystać z funkcji elektrycznego odizolowania uszkodzonej baterii i aktywacji systemu wentylacji.

REKLAMA

Wśród dodatkowych zalet producent wymienia m.in. możliwość automatycznej  diagnostyki baterii, funkcję usuwania fałszywie pozytywnych sygnałów i kompatybilność z szeroką gamą baterii litowo-jonowych.

Żywotność 10 lat

Li-ion Tamer Gen 2 jest objęty gwarancją produktową na 1 rok. Producent przewiduje 10-letnią żywotność urządzenia, co mniej więcej odpowiada gwarancji oferowanej przez producentów magazynów energi złożonych z baterii li-ion.

Według informacji na stronie Li-ion Tamer wyróżniony na targach Intersolar 2022 produkt służy do wykrywania oparów gazów odlotowych, nie jest jednak urządzeniem, które w 100 proc. zabiega pożarom lub destabilizacji termicznej baterii. Producent zaleca więc włączenie Li-ion Tamer Gen 2 do głównego systemu bezpieczeństwa.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.