Toyota wprowadza domowe magazyny energii

Toyota wprowadza domowe magazyny energii
Toyota O-Uchi Kyuden System

Japoński koncern motoryzacyjny zaprezentował baterię do rozwiązań domowych O-Uchi Kyuden System. Domowa bateria Toyoty jest oparta na ogniwach wykorzystywanych przy produkcji baterii do samochodów elektrycznych i ma możliwość ich zasilania oraz przyjmowania od nich energii.

Jak czytamy na stronie japońskiego producenta, domowa bateria została zaprojektowana z myślą o bezpiecznym wieloletnim jej użytkowaniu. Tworząc ją, Toyota bazowała na doświadczeniu w produkcji baterii do swoich częściowo zelektryfikowanych pojazdów.

Bateria o nazwie O-Uchi Kyuden System, wykorzystująca technologię litowo-jonową, ma wymiary 1142 x 341 x 432 mm i waży 142 kg. Jej pojemność brutto to 8,7 kWh, a maksymalna moc wyjściowa – 5,5 kW.

REKLAMA

Chłodzenie odbywa się w sposób naturalny. Sama bateria może być przechowywana na zewnątrz i pracować w warunkach temperatury od -20 do +45 st. C. Ma stopień ochrony IP67.

Instalacja fotowoltaiczna z komponentem Toyoty

Japoński producent wraz z prezentacją nowego produktu rozszerza koncept i opisuje cały ekosystem, którego bateria jest integralną częścią. Nieodłącznym elementem systemu ma być instalacja fotowoltaiczna, gwarantująca maksymalne wykorzystanie energii słonecznej i optymalizację kosztów jej zużycia.

REKLAMA

Toyota

W przyszłości, kiedy system Toyoty zostanie włączony do Internetu Rzeczy za pośrednictwem aplikacji dostarczonej przez producenta, użytkownik ma mieć możliwość elastycznego dostosowywania pracy urządzeń i inteligentnego zarządzania energią zgromadzoną w baterii.

Już dziś Toyota podkreśla, że użytkownik, który wyposaży swoją instalację w niezbędne komponenty, będzie mógł pobierać energię elektryczną z O-Uchi Kyuden System, aby ładować swój samochód elektryczny, a w przypadku przerwy w dostawie prądu z sieci energia z baterii samochodowej będzie mogła zostać przekazana za pośrednictwem systemu O-Uchi Kyuden do zasilania domu. 

W tym momencie można już składać przedpremierowe zamówienia na baterie O-Uchi Kyuden System, jednak urządzenie początkowo będzie dostępne tylko na rynku japońskim. Sprzedaż na szerszą skalę w Japonii ma się rozpocząć w sierpniu 2022 roku.

Radosław Błoński 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.