Autorski system magazynowania energii o dużej wydajności

Autorski system magazynowania energii o dużej wydajności
fot. YouTube/Azelio

Szwedzka firma Azelio opracowała system do długoterminowego magazynowania energii elektrycznej oraz energii cieplnej TES.POD. Zdaniem producenta jego rozwiązanie gwarantuje lepszą wydajność magazynowania energii elektrycznej niż powszechnie stosowane systemy oparte na bateriach li-Ion. Zakontraktowane wdrożenie u pierwszego klienta z USA posłuży jako źródło danych na potrzeby amerykańskiego procesu certyfikacji systemu. 

TES.POD (Thermal Energy Storage – Power on Demand) jest rozwiązaniem przeznaczonym do długoterminowego magazynowania energii, pozwalającym na odzysk zarówno energii elektrycznej, jak i cieplnej.

Zasada działania TES.POD opiera się na podgrzewaniu stopu aluminium – z wykorzystaniem energii elektrycznej (wytworzonej np. przez farmę fotowoltaiczną) – do 600 st. C, tak aby zmienił swój stan na płynny. Następnie podczas rozładowywania za pośrednictwem specjalnego płynu HTF (heat transfer fluid) ciepło to jest przenoszone do silnika Stirlinga, który napędza generator energii elektrycznej i ciepła o temperaturze wyjściowej w zakresie 55–65 st. C.

REKLAMA

W ten sposób ciepło i energia elektryczna mogą być generowane przez długi czas, kiedy warunki środowiskowe uniemożliwią pracę instalacji fotowoltaicznej.

Zdaniem Azelio stop aluminium idealnie nadaje się do tego typu systemu magazynowania energii, ponieważ jest materiałem o bardzo dobrych właściwościach przemiany fazowej. Co więcej, nie traci on swojej objętości, a więc nie trzeba uzupełniać wsadu. Aluminium może być również poddawane wielokrotnemu recyklingowi.

Do 100 MW mocy

Na stronie producenta czytamy, że pojedyncza jednostka do magazynowanie energii ma 13 kW nominalnej mocy elektrycznej i pojemność elektryczną wynoszącą 165 kWh. Ma być w stanie dostarczać ciepło o temperaturze w zakresie 55–65 st. C. Urządzenia będą się nadawać do skalowania w szerokim zakresie – od 0,1 do nawet 100 MW.
 

REKLAMA

 Azelio ogłosił, że otrzymał pierwsze zamówienie z USA na magazyny TES.POD. Zamawiającym jest Handi Stop Market z Frenso w Kalifornii. To przedsiębiorstwo prowadzące stację benzynową, sklep ogólnospożywczy i bar szybkiej obsługi.

Handi Stop Market zakupi dwie jednostki TES.POD i połączy je z instalacją fotowoltaiczną. Według komunikatu na stronie Azelio taki zestaw na zaspokoić połowę zapotrzebowania na energię w tej lokalizacji i będzie dostarczać około 140 MWh energii rocznie.

Oczekuje się, że jednostki dostosowane do standardów amerykańskich zostaną zintegrowane i zainstalowane w Handi Stop Market w pierwszej połowie 2023 roku. Pierwsze wdrożenie i praca systemu TES.POD zostaną również wykorzystane jako źródło danych do amerykańskiego procesu certyfikacji, nad którym Azelio intensywnie pracuje z MMR Group.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.