Największy na świecie magazyn energii znowu działa

Największy na świecie magazyn energii znowu działa
źródło: 1nwestor.vistracorp.com

Vistra Energy, która jest odpowiedzialna za budowę największego jak dotychczas bateryjnego systemu magazynowania energii na świecie, ogłosiła, że instalacja wznowiła prace po miesiącach przestoju spowodowanego awarią. W międzyczasie system przechodzi trzecią fazę rozbudowy, a w planach jest już czwarta.

Największy na świecie system bateryjnego magazynowania energii wykorzystujący szafy akumulatorowe LG Energy Solution – Moss Landing Energy Storage Facility w Kalifornii – miał jak dotąd dwie poważne awarie, które wstrzymały jego pracę. Ostatnie zakłócenia wykryto w lutym tego roku, kiedy to w drugiej fazie rozbudowy pojawiły się problemy z systemem chłodzenia wykorzystującym wodę, która zaczęła wyciekać i doprowadzała do zwarć.

W ramach wdrażania środków szczególnej ostrożności podjęto wówczas decyzję o wstrzymaniu pracy zarówno pierwszej, jak i drugiej fazy projektu Moss Landing Energy Storage Facility – mimo informacji, że awaria w fazie drugiej nie miała negatywnego wpływu na pracę baterii uruchomionych w fazie pierwszej.

REKLAMA

Teraz, po kilku miesiącach prac konserwacyjnych, ogłoszono, że system o łącznych parametrach 400 MW/1600 MWh został ponownie uruchomiony i pracuje w 98 proc. swojej mocy. Pozostałe 2 proc. zostanie uruchomione, kiedy poszczególne komponenty niezbędne do naprawy dotrą do Kalifornii.

Docelowo 1,5 GW

Jak czytamy w komunikacie Vistry Energy, obecnie trwa trzecia faza rozbudowy największego bateryjnego magazynu energii na świecie. Po zakończeniu tego etapu magazyn zyska kolejne 350 MW mocy i 1400 MWh pojemności.

REKLAMA

Zamknięcie trzeciej fazy jest wstępnie zaplanowane na drugą połowę 2023 roku, jednak już mówi się o czwartej fazie projektu, która miałaby ostatecznie zwiększyć parametry magazynu do 1,5 GW mocy oraz 6 GWh pojemności. To według szacunków Vistry miałoby wystarczyć, aby dostarczać energię do ponad 1 mln domów w Kalifornii.

Co ciekawe, kalifornijski koncern energetyczny Pacific Gas and Electric Company (PG&E), który jest odbiorcą energii z magazynu Vistry, uruchomił właśnie w Moss Landing własny, ogromny system magazynowania energii – Elkhorn Battery – o parametrach 182,5 MW/730 MWh. Tym samym jest to również jeden z największych systemów magazynowania energii na świecie.

Tym razem technologię w postaci modułów bateryjnych Megapack dostarczyła Tesla. Elkhorn składa się w sumie z 256 Megapacków Tesli – każdy w przybliżeniu posiada pojemność 3 MWh – zainstalowanych na 33 betonowych płytach. Moc wyjściowa 182,5 MW ma być dostępna do czterech godzin w czasie największego zapotrzebowania.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.