Włosi pokazali nową wysokonapięciową baterię dla domu i przemysłu

Włosi pokazali nową wysokonapięciową baterię dla domu i przemysłu
fot. Zucchetti Centro Sistemi

Włoska firma Zucchetti Centro Sistemi (ZCS) wprowadziła na rynek wysokonapięciową baterię litowo-jonową o pojemności 5,12 kWh. Pierwsze jednostki mają być dostępne w styczniu 2023 roku.

Włoski producent specjalizujący się między innymi w falownikach do systemów fotowoltaicznych ogłosił, że wprowadza do sprzedaży nową wysokonapięciową baterię litowo-jonową o napięciu 400 V i pojemności 5,12 kWh. Przeznaczona jest do zastosowań rezydencjalnych i dla przemysłu o niewielkiej skali. Jak tłumaczy firma, nowa bateria szczególnie nadaje się do magazynowania energii do zasilania odbiorników trójfazowych, takich jak kuchenka indukcyjna czy pompa ciepła.

Pojedyncza bateria ma wymiar 420 x 708 x 170 mm przy masie 50 kg. Producent dopuszcza skalowanie systemu do ośmiu jednostek, co pozwala uzyskać maksymalną pojemność brutto wynoszącą 40,96 kWh. Zakres temperaturowy pracy baterii wynosi od -10 do 50 st. C, a stopień ochrony to IP65 – urządzenie jest więc w pełni odporne na pyły, a także na strugę wody laną z dowolnej strony.

REKLAMA


Łatwa rozbudowa systemu PV

REKLAMA

Najnowsza bateria będzie kompatybilna ze wszystkimi falownikami hybrydowymi, które dostarcza ZCS. To umożliwia łatwą rozbudowę domowego systemu fotwoltaicznego o magazyn energii. Jednocześnie producent zaznacza, że do prawidłowego zamontowania systemu konieczna jest podstawa montażowa, a także jednostka zarządzania baterią, która skomunikuje ją z inwerterem.

Zucchetti Centro Sistemi daje 10-letnią gwarancję na baterię i ocenia jej żywotność na 6 tys. cykli. Urządzenie ma być dostępne od początku 2023 roku.

Prezentacja na Key Energy Expo 2022

Nowa bateria ZCS została zaprezentowana na tegorocznych targach Key Energy Expo, które odbyły się w Rimini (8–11 listopada). W komunikacie na swojej stronie internetowej firma zamieściła informację, że każda bateria wchodząca w skład systemu magazynowania energii może być indywidualnie monitorowana za pośrednictwem aplikacji Azzurro, co zwiększa kontrolę nad systemem.

Oprócz najnowszych baterii na minionych targach włoski producent zaprezentował również nowy trójfazowy inwerter Azzurro 3PH 255 KTL-HV do zastosowań domowych i komercyjnych. Falownik ma aż 12 wejść MPPT, jego napięcie wyjściowe wynosi 800 V dla AC i 1500 V dla DC.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.